Ministr kultury Martin Baxa

Ministr kultury Martin Baxa Zdroj: Blesk:Martin Pekárek

Pohádka o 1 % na kulturu, tvorovi záhadném jako lochneska, yeti a ufoni dohromady

Skoro nikdo ji nikdy pořádně neviděl, ale všichni (v politice) o ní čas od času mluví. O kom? O bájné bytosti, které se říká 1 % na kulturu. Čas od času si zaskotačí na chodbách barokního paláce, kde „její“ ministerstvo sídlí, udělal pár cukrbliků na úřednictvo a zase se odporoučí.

Bylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami žil v české kotlině bájný tvor, jmenoval se 1 % na kulturu. Sice ho nikdy nikdo neviděl, ale hodně se o něm mluvilo. Vždy před parlamentními volbami si ho jednotlivé strany tohoto nerytířského klání namalovaly na štít. Vítěz si 1 % připíchl do programového prohlášení jako motýla. A? A tím to skončilo. Nadále nepotřebný duch 1 % se zase klidně mohl někam vypařit, aby si na něj další čtyři roky raději nikdo nevzpomněl.

Zajímavě se o schopnosti 1 % zhmotňovat se a zase mizet píše v kronikářském zápisu, který zveřejnily odbory ze setkání s ministrem kultury Martinem Baxou v říjnu 2023: „Ministr potvrdil nedodržení závazku vlády přibližovat se k 1 % výdajů státu na kulturu.“ Bájný tvor 1 % si na chvilku zaskotačil na chodbách barokního paláce, kde ministerstvo sídlí, udělal pár cukrbliků na úřednictvo a zase se odporoučel.

Skončila další bitva na Nostickém poli. 1 % nemilosrdně podlehlo konsolidaci. Za dlouhá léta trmácení kulturní politikou má už 1 % omšelou zbroj a spousta jeho stoupenců, kteří se k němu dřív obraceli jako k vykupiteli, přestává věřit v jeho existenci. Konsolidace do boje nastoupila dravě, s plnou politickou podporou a péčí, dokonce v takzvaném balíčku. Švih, mrsk, ani nebylo potřeba moc bojovat. Po 1 % neštěkl pes. Vítězný je étos konsolidace, étos excelové tabulky, upevnění, ustálení, uspořádání, stabilizace toho, co nefunguje. 1 % na kulturu, které kdysi slibovalo zlepšení, nádech, živost, nazývá konsolidaci mrtvolností.

Nezbývá tedy nic jiného než se v tradičním Česku obrátit k tradičnímu zdroji vědění. Tak zní Libušina věštba: „Vidím návrat veliký! 1 % na kulturu se v kdysi alchymistické kulturní Praze neztratí. Zjeví se v předvolební baňce jako elixír věčné lži a politického oblbování. A připočte si inflaci!“