nahoru
Premium Kultura

Když má grázl moc. Reportážní kniha Klub odkrývá jeden z největších sexuálních skandálů posledních let

Kryštof Eder 24. ledna 2023 • 18:10
Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii
Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii
• foto: 
Archív

Když se v roce 2018 kvůli sexuálnímu skandálu ve Švédské akademii neudělila Nobelova cena za literaturu, byl z toho celosvětový poprask. Že se poprvé od konce druhé světové války literaturychtivé publikum nemělo dozvědět, kdo se v tom roce dočká místa na pomyslném literárním parnasu, vzbudilo větší pozornost než samotný sexuální skandál, který tuto událost zapříčinil.

Matilda Voss Gustavssonová (* 1987) čtenáře přiměje, aby zaměřil pozornost k meritu věci. Tato švédská reportérka totiž v roce 2017 případ rozkryla v deníku Dagens Nyheter a později rozpracovala do knihy Klub. Sexuální skandál ve Švédské akademii, kterou českým čtenářům v překladu Martina Škapy zprostředkovalo nakladatelství Absynt.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.