nahoru
Premium Kultura

Návrat synthy-mistra. Světově proslulý hudebník českého původu Jan Hammer znovu překvapuje

Jan Fait 11. října 2022 • 14:00
Legendární Jan Hammer pomohl definovat zvuk 80. let
Legendární Jan Hammer pomohl definovat zvuk 80. let
• foto: 
Paul Natkin / Getty Images

Jan Hammer (* 1948) je zřejmě světově nejúspěšnější žijící hudebník českého původu. Již v 60. letech byl inovativním jaz­zovým klavíristou a ještě jako náctiletý stihl napsat hudbu pro pohádku Šíleně smutná princezna. Po stipendijním pobytu na Berklee College of Music v Bostonu se rozhodl v USA zůstat a jako jedinečný hráč na syntezátory začal záhy spolupracovat se špičkou světové jazzové, rockové a popové scény (Sarah Vaughanová, John ­McLaughlin, Carlos Santana, Mick Jagger…). Jeho sólová alba ze 70. let patří do zlatého fondu průkopnických děl v oblasti elektronické hudby.

Během následující dekády se začal věnovat také tvorbě pro film; jeho skladby k seriálu Miami Vice dobyly hitparády a přinesly mu dvě ceny Grammy. Od 90. let pak přestal Ham­mer až na výjimky koncertovat a věnuje se práci ve svém domácím nahrávacím studiu. Češi ho znají také coby tvůrce někdejšího zvukového designu TV Nova.

V tomto století se jeho albová produkce zastavila. Ham­mer přišel s novým ­materiálem poprvé od desky Drive (1994) až v roce 2018, kdy představil titul Seasons Pt. 1, který navíc sliboval pokračování.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.