nahoru
Premium Kultura

Soul proti krmivu pro masy. Van Morrison se na dnešní dobu zlobí až moc návodně

Michal Bystrov 18. srpna 2022 • 14:40
Soul proti krmivu pro masy. Van Morrison se na dnešní dobu zlobí až moc návodně
foto: Matt Cardy / Getty Images

Van Morrison v roce 2022, to je brzy sedmasedmdesátiletý severoirský bručoun, naštvaný na velkou část společnosti. Jeho muzice, té energické, swingující, bluesující kutálce z belfastské hospody, to kupodivu neublížilo. Jen se člověk nesmí zaseknout na zpěvákových názorech. Protože ať už v otázce aktuálních světových událostí stojíme na kterékoli straně, strejda Van se s tím nemaže. Vyloží nám, jak to všechno bylo, je a bude – zprudka, po lopatě, diskuse se nekoná. Tedy určitě ne na jeho novém, převelice angažovaném albu What’s It Gonna Take?

Už od začátku pandemie, a zejména v době lockdownu, patřil Morrison k nejhlasitějším odpůrcům vakcinace, nouzového stavu, zákazu živého hraní… Spolu s dalším zarytým antivaxerem Erikem Claptonem natočil singl Stand and Deliver s textem, v němž se praví: „Dovolujete jim, aby na vás pouštěli hrůzu, ale nic z toho, co vám tvrdí, není pravda. Chcete být svobodní, nebo otroci?“ Vloni přišel s albem Latest Record Project, Volume 1, jež bylo navzdory snaze nabouchat lidstvu do hlavy, že se chová jako stádo, vlastně ohromně zábavné.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.