nahoru

Dramata z pražské divočiny: Miliardy obyvatel Prahy, o kterých ani nevíte

Vojtěch Rynda 4. srpna 2022 • 18:30
Video se připravuje ...
Trailer k dokumentu Planeta Praha
• video: 
Aerofilms

„Lidé mají rádi zvířata, ale především ta, která je ničím nepřekvapí,“ vypráví mimo obraz s blahosklonnou ironií Jiří Macháček, zatímco kamera švenkuje po domácích mazlíčcích, jejichž schopnost překvapit je omezena i tím, že jsou kamenní: vyskytují se v architektonické výzdobě historického centra Prahy. Srdce „matky měst“ přitom obývají milióny zvířat, jejichž chování nás překvapí už jen tím, že nás vůbec překvapí. Měli bychom za to, že takový kos je nudný pták, kterého máme přečteného. Přitom se za těch dvě stě let, jež s námi ve velkoměstě strávil, vyvinul v druh téměř odlišný od svého lesního příbuzného.

Dokument Planeta Praha navazuje na divácký hit Planeta Česko režiséra Mariána Poláka. Starší snímek ukazoval, že za přírodní divočinou nemusíme jezdit do exotických krajin, ale že ji můžeme najít za humny, na mnoha místech republiky. Nový film pak demonstruje, že ji máme tak říkajíc přímo na dvorku. Režisér Jan Hošek, producent Radim Procházka a deset kameramanů v čele s Jiřím Petrem po dva roky sledovali více než padesát živočišných a rostlinných druhů na Petříně, na březích Vltavy, ve Stromovce i v lokacích lehce vzdálenějších od pražského centra. Vytvořili tak mozaiku příběhů a dramat všedního zvířecího dne, jež se nám odehrávají často přímo pod nohama.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.