nahoru

Příběh pionýrky plastické chirurgie

Ivan Adamovič 14. července 2022 • 14:00
Komiks Leïly Slimaniové o dámě, která Z ošklivých žen dělala krásné
Komiks Leïly Slimaniové o dámě, která Z ošklivých žen dělala krásné
• foto: 
Jan Křikava

Jak se z dívky stane spisovatelka s feministickou orientací? Francouzsko-marocká autorka Leïla Slimaniová (40) žila do svých sedmnácti let v Maroku. V rodině se mluvilo francouzsky, navštěvovala francouzské školy, ale přesto vyrůstala ve značně tradiční společnosti, která se nevymanila z patriarchátu. Na pražském veletrhu Svět knihy před měsícem vysvětlila: „Ženy mi odmalička připadaly záhadné. Jako dítě jsem měla pocit, že muži jsou všude: v kavárnách, na ulicích, v knížkách. Ženy vyprávěly historky, které byly zajímavé, ale v knihách jsem nikdy nic takového nečetla.“

Není divu, že Slimaniová věnovala většinu svého psaní ženám vytlačeným z veřejného i kulturního prostoru. Český čtenář zná například její románovou prvotinu V lidožroutově zahradě (2014, česky 2018) nebo komiks Sex a lži (2017, česky 2019), v němž popisuje, jak se po autogramiádě psychologického románu V lidožroutově zahradě v Maroku seznámila s problémy, jimž Maročanky čelí v oblasti sexuality. Autorka téma nejprve pojednala jako literární reportáž a poté o něm napsala komiksové libreto.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.