nahoru

Přes pět tisíc vitráží a 2,5 miliardy korun. Po 13 letech od požáru začala rekonstrukce Průmyslového paláce

Veronika Kupková, Denisa Corridoni 12. května 2022 • 13:00
Video se připravuje ...
Zdeněk Kudláček popisuje, jak probíhá rekonstrukce vitráží Průmyslového paláce
• video: 
Denisa Corridoni

Dne 16. října 2008 vypukl v Průmyslovém paláci na holešovickém Výstavišti požár. Levé křídlo bylo ohněm zcela zničeno. Tehdejší primátor Prahy Pavel Bém sliboval, že se vše hned začne opravovat. Nicméně k ničemu nedošlo a levé křídlo zůstalo neopravené. To se ale před dvěma měsíci začalo měnit. Podívejte se s námi dovnitř na unikátní a veřejnosti běžně nepřístupná místa.

Ve středu 1. února 2021 započala dlouho očekávaná oprava. V levém křídle se buduje suterén, kde se plánuje technické zázemí. Během těchto dvou měsíců bylo dokončeno 50 % výkopů, ze kterých dělníci vyvezli přes 1000 nákladních aut zeminy. S dostavbou levého křídla se rekonstruuje i střední pavilon a pravý palác. „Průmyslový palác bude díky rekonstrukci již brzy znovu plnit svůj účel. Díky spojení historické a kulturní hodnoty s moderními technologiemi a vybavením se zařadí na špičku mezi evropskými veletržními areály. Věříme, že se z projektu stane nová dominanta Prahy,“ řekl k rekonstrukci předseda představenstva Výstaviště Tomáš Hübl.

Průmyslový palác byl postaven podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera pro Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891. V 50. letech byl renovován. Podle vedoucího stavby Davida Čecha se budou snažit zachovat jak prvky z 19. století, tak i respektovat pozdější úpravy.

Ve středním pavilonu se nyní soustředí na renovaci cenných vitráží. Vitráže dohromady tvoří 5 023 skleněných výplní, ty se skládají z celkového počtu 107 700 jednotlivých skel. Kdyby se všechny vyskládaly vedle sebe, tak budou zabírat plochu 2 256 m2, což je velikost dvou hokejových kluzišť. Každé sklo restaurátoři vyjmou, očistí a zasadí do nových olověných profilů. Dle Zdeňka Kudláčka, který má restaurování vitráží na starosti, je samotné vyjímání složitých proces, protože každá výplň je ukotvená pomocí sklenářského kytu s přidáním suříku, který je pevný jako beton. Celkově se jedná o největší renovaci historických vitráží na území ČR za posledních 100 let. Na pracích se zároveň podílí Zdeněk Henych, který prováděl před 50 lety poslední generální rekonstrukci vitráží.

Ve středním pavilonu a pravém křídle se bude s tím vším rekonstruovat i střecha a podlaha. Podlaha bude demontována a položí se nové kabeláže a vzduchotechnické potrubí. Stavba zatím probíhá bez výraznějších problémů. Celková dostavba vyjde zhruba na 2,5 miliardy korun. Práce by měly být dokončeny v roce 2025. Stavební práce budou probíhat tak, aby se i během rekonstrukce mohly konat akce ve zbytku areálu Výstaviště Praha. Jak aktuálně rekonstrukce vypadá zjistíte v naší fotogalerii.

Veronika Kupková, Denisa Corridoni
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.