Video placeholde

Český lev 2021: Jaké jsou nejlepší tuzemské filmy loňského roku? A jak ceny zareagují na situaci na Ukrajině?

Výroční ceny tuzemské kinematografie Český lev se udílejí 5. března v pražském Rudolfinu. V hlavních kategoriích proti sobě stojí snímky Atlas ptáků, Chyby, Muž se zaječíma ušima, Okupace a Zátopek. Jaké jsou? Zaslouží si své nominace? A co dokumenty a animované snímky? Veronika Bednářová a Vojtěch Rynda se v podcastu Reflexu shodují, že loňská filmová nabídka se i přes covidové podmínky vydařila.

Okupace a Zátopek patří k favoritům letošního Českého lva. Spojuje je stejný počet nominací (13), rozděluje úspěch u publika: zatímco životopisné drama Zátopek se stalo kinohitem, tragikomedii Okupace vidělo sotva pár tisíc diváků. Relativní neúspěch v kinech ostatně spojuje většinu snímků bojujících letos o Českého lva. Větší zájem by si rozhodně zasloužily.

Oba favorizované snímky se také dotýkají invaze „spřátelených vojsk“ do Československa v srpnu 1968, čímž skrze aktuální situaci na Ukrajině získávají nový rozměr. Aktualizace se loni dočkal i animovaný snímek Moje slunce Mad, který vypráví o Češce, jež se provdala do Afghánistánu a naráží tam na kulturní střety. Po loňském pádu Kábulu do rukou Talibanu se tyto střety ještě víc vyhrotily…

Udílení Českých lvů, které bude k vidění i v přímém přenosu na ČT 1, se odehraje v modrožlutých barvách, společenská část se neuskuteční a peníze za ni ušetřené budou věnované potřebným z Ukrajiny. Během přenosu také bude možné posílat dárcovské SMS.

Kulturní podcast Veroniky Bednářové a Vojtěcha Ryndy se věnuje i mimořádně silné úrodě českých dokumentů a úspěchům tuzemské animace.