nahoru

Animovaný dokument Utéct o dospívajícím uprchlíkovi z Afghánistánu útočí na Oscary

Vojtěch Rynda 16. února 2022 • 18:20
Amin o svém dospívání vypráví téměř psychoterapeuticky – vleže, zatímco mu režisér Rasmussen klade otázky
Amin o svém dospívání vypráví téměř psychoterapeuticky – vleže, zatímco mu režisér Rasmussen klade otázky
• foto: 
Film Europe

Aminovi bude za pár let čtyřicet. Žije v Kodani v dlouhodobém vztahu se svým partnerem Kasperem. Materiálně nestrádá, má úspěšnou akademickou kariéru, nyní ho čeká postdoktorandské studium na Princetonu. Už skoro dvacet let ho ale tíží tajemství související s tím, jak coby mladík utíkal se svou rodinou – nebo spíš jejím torzem – z Kábulu ovládaného islamisty. Možná kvůli tomu, že si má Kaspera brzy brát, možná kvůli začínající krizi středního věku, možná prostě proto, že to tajemství už neudrží, se rozhodne svěřit kamarádovi a někdejšímu spolužákovi, režiséru Jonasi Rasmussenovi.

Snímek Utéct je animovaným dokumentem – čím dál oblíbenějším žánrem, který je vhodný právě pro zpracovávání těžkých či hodně osobních témat. Výtvarná stylizace totiž pomáhá náročným látkám obrušovat hrany, což ulehčuje autorům a aktérům vyprávění a divákům vnímání. Průkopnický byl v tomto ohledu Valčík s Bašírem (2008), v němž se izraelský filmař Ari Folman vyrovnával se svým traumatem účastníka války v Libanonu. U nás touto technikou absolventka FAMU Diana Cam Van Nguyen zpracovala pocity lidí, kteří během dospívání přišli o rodiče (Spolu sami), a komplikovaný vztah se svým otcem (Milý tati).

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.