nahoru

Vánoční vysvobození Lady Di: Herečka Kristen Stewartová čaruje coby žena uvězněná v roli princezny

Vojtěch Rynda 26. ledna 2022 • 06:15
Jedním z mála opěrných bodů v krizi jsou Dianě její synové William a Harry
Jedním z mála opěrných bodů v krizi jsou Dianě její synové William a Harry
• foto: 
Forum Film CZ

Životopisné snímky se už zhusta točí jinak než jako pásma pokrývající desítky let, v nichž hlavní postava zestárne před očima. Trendem je vypíchnout povahu, konflikt, historickou roli nebo jiný klíčový aspekt dané figury na úsporné ploše: v několika měsících na konci americké občanské války v Lincolnovi v několika týdnech v roce 1940 v Nejtemnější hodině o Winstonu Churchillovi, v pár dnech v různých letech jako ve Stevu Jobsovi, v Královně v jediném týdnu, během něhož Alžběta II. ­zakolísá na trůnu po smrti princezny Diany.

Ve filmu Spencer, nesoucím její rodné příjmení, Diana nekolísá, nýbrž střemhlav padá. Sama si ostatně v jedné scéně představuje, že spáchá sebevraždu skokem ze schodů. Jsou Vánoce roku 1991, její manželství s Charlesem leží po deseti letech v troskách, šušká se o oboustranných nevěrách, z Diany je uzlíček úzkostí a nervů. Přesto je třeba dál předstírat status quo: královská rodina se jako každý rok sjíždí na královnině panství Sandringham v hrabství Norfolk, aby se oddávala dobrému jídlu, lovu a rádobydobromyslným rituálům, jako je vážení každého účastníka „před“ a „po“.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.