nahoru

První díl pamětí Baracka Obamy Země zaslíbená má jediný nedostatek, končí nečekaně už v květnu 2011

Veronika Bednářová 17. ledna 2022 • 18:10
Vpravo 701stránkový Promised Land, vlevo 722stránková Země zaslíbená
Vpravo 701stránkový Promised Land, vlevo 722stránková Země zaslíbená
• foto: 
Martin Bartkovský

Když v roce 2018 vyšel Můj příběh Michelle Obamové, stal se z něj bestseller (globální, o rok později i v ČR) a bylo jasné, že to prezident Obama nebude mít v konkurenci čtivé autobiografie své populární ženy jednoduché. Na první díl Země zaslíbené se proto napjatě čekalo (vyšel 17. 11. 2020), stejně jako na jeho (bez přehánění vynikající) český překlad Martina Svobody, který vydalo Argo na konci roku 2021. Kniha popisuje první tři roky Obamovy prezidentské funkce (2009 až 2011) s odskoky do mládí.

Obsah pamětí stranou: kdo četl nesentimentální Cestu za sny mého otce (2009), ví už, že kdyby se autor nestal prvním mužem USA, mohl se směle živit jako spisovatel. Ne snad díky talentu vyvažovat popisy událostí zdánlivě nedůležitými historkami, detaily, vtipy a klidně i vulgarismy. Ne snad díky tomu, že se umí dívat sám na sebe s nadhledem („Nepřijel jsem nicméně do Prahy hodnotit stav demokracie,“ píše po setkání s Václavem Klausem roku 2009). Je to především jeho schopnost zalidnit vyprávění výborně vykreslenými postavami obyčejných lidí stejně jako portrétovat svoji práci v Bílém domě s „aktovkou nacpanou dokumenty“ jako běžné civilní povolání.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.