nahoru

Tančit přikázáno! Tančírna Reflexu na Žofíně se blíží

Adéla Knapová 5. srpna 2021 • 14:30
Pozvánka ne tančírnu Reflexu
• video: 
Reflex.cz

Když jsme loni pořádali vůbec první ples Reflexu, netušili jsme, že bude mít takový úspěch, a hlavně že je na dlouhou dobu poslední hromadnou veřejnou kulturní akcí, na které bude povoleno se nejen bavit, ale také tančit. Tak pojďme využít krátkého letního ostrůvku relativní pandemické svobody a užít si tančírnu, dokud to jde. Vstupenky lze zakoupit v síti Ticketmaster.

Z večírků, koncertů, zábav a plesů se stalo nedostatkové zboží. Tanec je dokonce nežádoucí a průběžně zakazovaná činnost. Jako v dobách dávných a označovaných za temné. Tanec je ďáblův nástroj, zdroj zla, kdysi pokušení, dnes možné nákazy. Dotyk těl zblízka opět získal nádech rizika a dobrodružství. Teď však ne proto, že bychom snad ucítili kůži a dech toho druhého: kamaráda, přítele, kolegy, ctitele… Je to mnohem přízemnější a smutnější – ve jménu šíření neviditelného viru.

Žít covidu navzdory

Přesto: nejsilnější zbraní proti nemocem a strachu byl vždy život sám a radost z něj. Setkávání s ostatními a tanec jsou esencí radosti. Léto je navíc symbolem života v plném rozpuku a hojnosti. Kdy jindy uspořádat garden party v rytmu swingu, který nenechá těla v klidu, když ne během časového okna rozvolnění na vrcholu léta?

Kdy jindy si připomenout časy „před“ pandemií? Protože tak to je: žít se musí strachu navzdory. A život, to je pohyb. 

Ano, budeme už navždy (alespoň našich několik generací) dělit začátek jedenadvacátého století na život před covidem a po něm. Ovšem doufejme, že to nebude znamenat také dělení na život s tancem a bez něj. Že se z tance nestane jen umělecká disciplína sledovaná na dálku a odříznutá od našich těl. Že se dotyk dvou těl v rámci tance nebude trestat (i kdyby jen zvednutým obočím a nesouhlasným zamlaskáním).

Pojďme se tedy trochu dekadentně letně, na vlnách vlídného noblesního retra, jímž swing v podání ukázkového gentlemana Ondřeje Havelky je, vrátit do doby „před“.

Nerezignuj(e)me

Naše zahradní party s tancem na Žofíně samozřejmě nemůže zcela uniknout času a místu, v nichž se bude dít. Proto bude počet účastníků omezen tak, aby se dostálo všem oficiálním nařízením. Není to ideální, ale my zkrátka nerezignujeme. Nenecháme se vyděsit a znechutit natolik, abychom raději jen trpně čekali a přeží­vali. Chceme využít každé příležitosti k životu se vším, co k němu patří (i proto už plánujeme další ples Reflexu na jaro příštího roku).

Nikdo netušíme, jak dlouho bude současná letní situace trvat, kdy zase přitvrdí strašení, zákazy, příkazy a výhrůžky. Pojďme na to na chvíli zapomenout a zvýšit si imunitu zábavou, radostí a pohybem. Koneckonců pohybové aktivity venku jsou zatím nejen dovoleny, ale dokonce doporučovány. Pobyt na slunci v podvečerních hodinách je pak doslova žádoucí: nespálíme se a zároveň do těla dostaneme vitamín D, jehož máme tak málo a který je pro naši imunitu zásadní.

Navzdory pandemii a přírodním katastrofám, jež nás v posledních měsících postihly, stále patříme k těm částem světa, v nichž se žije nejlépe. Stejně tak na ose času si z hlediska historie nemáme zatím nač stěžovat. Tak si to pojďme užít, co nejvíc se spolu svobodně nadechnout a naučit se swing… než nám to zase zakážou.

Diskuse ke článku