nahoru
Premium Komentáře

Revolucionáři pálí ostrými: Evropu čeká vlna obrovského zdražování. Jak bude velké?

Lukáš Kovanda 23. července 2021 • 06:00
Revolucionáři pálí ostrými: Evropu čeká vlna obrovského zdražování. Jak bude velké?
foto: Profimedia.cz

Uprostřed léta zahajují země západního eurasijského výběžku zvaného Evropa zelenou revoluci. Z celoplanetárního hlediska je sice Evropská unie příliš malá na to, aby sama globální klima ovlivnila, ale to nevadí. Jde prostě o revoluci. Tedy o víru a ideologii. Propočty a racionalita jdou prozatím stranou.

Evropská unie minulý týden přelomově vykročila k tomu, aby se stala globální laboratoří opravdu hluboké a plošné dekarbonizace. Představila totiž masívní soubor návrhů nových opatření, jejichž klíčovým smyslem je jít příkladem světu, který se zatím tváří skepticky a raduje se z toho, že mu odpadne evropská konkurence. Opatření obsažená v klimatickém balíku ovšem současně mají značný potenciál zásadně proměnit život kaž­dého ze stovek miliónů obyvatel Evropské unie.

Nediskutuje se

Svoji zelenou revoluci zahajuje EU právě v polovině července, v době prázdnin a dovolených. I tak klimatický balík vyvolává bouřlivou debatu, která by, nebýt prázdnin, byla ještě bouřlivější. Nicméně k diskusím ještě čas bude. Klimatický balík musí být totiž schválený 27 členskými státy EU a Evropským parlamentem. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans při víkendové návštěvě Česka jasně naznačil, že o cíli se už nediskutuje. Teď už se prý má mluvit jen o dílčích změnách a úpravách. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější