nahoru

V kultuře je budoucnost Česka. Jakým směrem ji Lubomír Zaorálek povede?

Veronika Bednářová 12. května 2021 • 12:50
Video se připravuje ...
Ministr kultury Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci karlovarského filmového festivalu
• video: 
Reflex.cz

O zásadním tématu, totiž o české kultuře jako základu národního potenciálu do budoucnosti, mluvil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) s Reflexem po tiskové konferenci k 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Ten se bude konat výjimečně v srpnovém termínu od 20. do 28. srpna 2021. „Karlovarský festival není jen místo, kde můžete vidět kvalitní filmy. Je také důležitým místem pro setkávání kreativních lidí,“ řekl Zaorálek o jediném festivalu kategorie A na území České republiky.

Skandinávie, Velká Británie, Pobaltí a Německo jsou země, které Zaorálek v rozhovoru uvádí namátkou jako příklady těch, které jsou v péči o svůj národní kulturní potenciál – a tudíž v rozvoji kreativních průmyslů – mnohem dále než Česká republika. Do kreativních průmyslů totiž investují adekvátní finanční prostředky; na oplátku jsou pak kreativní průmysly tahounem tamních ekonomik.

„Jsou to země, jejichž příklad by nás mohl zajímat,“ říká Zaorálek, a zahajuje tak diskusi, ve které Česká republika zaspala minimálně o dekádu – je ale dobře, že jsou tato témata konečně na stole. Zaorálek hovoří o částce osmi miliard z Národního plánu obnovy právě pro kreativní průmysly a budování regionální kulturní infrastruktury; výsledky jednání by měly být podle něj známy během měsíce či dvou.  

„Rozvolňování je pro nás strašně důležité,“ zdůraznil také v rozhovoru po tiskové konferenci k MFF Karlovy Vary, kterému vyjádřil podporu a který považuje za jednu ze světoznámých českých kulturních značek.

Prezident MFF KV Jiří Bartoška k tomu dodal: „Tím, že jsme posunuli termín konání festivalu o sedm týdnů, očekáváme ideálně ročník, který se bude atmosférou i návštěvností blížit ročníkům minulým.“ Povídání pak uzavřel statečně a optimisticky: „Festival budu rozhodně zahajovat bez roušky! I kdybych měl za to platit pokutu.“

I loni během koronavirové pandemie si Vary kreativně udržovaly, což není u všech mezinárodních festivalů běžné, přímý kontakt s domácím publikem a filmovými fanoušky. S velkým ohlasem se setkala speciální přehlídka šestnácti premiérových filmů TADY VARY ve vašem kině od 3. do 11. července 2020, kterou v necelé stovce kin po celé České republice vidělo téměř 37 000 diváků a které Reflex, už tradičně hlavní mediální partner MFF KV, věnoval speciální filmovou přílohu. V listopadu 2020 pak MFF KV plánovaly i „půltou“, čtyřdenní nesoutěžní přehlídku zhruba 30 snímků v několika tradičních festivalových sálech. Exkluzivní výběr nejvýraznějších titulů z festivalů v Sundance, Berlíně, Benátkách či s označením Cannes Label se však – kvůli druhé vlně pandemie – uskutečnit nemohl.

Program filmů letošního 55. ročníku festivalu bude zveřejněn 29. června 2021. 

Veronika Bednářová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.