nahoru

Audiokazeta: Miliardový vynález, který zcela změnil hudební dějiny

HONZA DĚDEK 19. května 2021 • 13:00
Audiokazeta: Miliardový vynález, který zcela změnil hudební dějiny
foto: Archív

Audiokazeta bývala naprostou nutností, módní záležitostí, odepsaným přežitkem i nečekaným revivalem. A 7. září se dokonce slaví Mezinárodní den magnetofonové pásky!

Znáte ten kreslený vtip? Na obrázku je kazeta nabodnutá na versatilku a pod tím text: Kdo chápe – je starý!

Něco na tom bude, protože loni bavil Facebook snímek mladíka, jenž se do kazetového přehrávače v autě snažil vměstnat svůj iPhone v domnění, že jde o dokovací stanici na chytré mobily. O existenci magnetofonových pásků už neměl ani tušení. Koneckonců posledním autem se sériově zabudovaným kazetovým přehrávačem byl Lexus SC 430 z roku 2010. Logicky se tak zdálo, že tohle hudební médium skoná společně s 20. stoletím; když výrobci na začátku nového tisíciletí psali audiokazetám parte, uznale oceňovali, že se jich sice prodalo přes sto miliard kusů, ale jejich budoucnost všichni viděli maximálně v muzeu hudby. Ostatně stejně jako vynálezce analogové audiokazety Lou Ottens – koneckonců stál u zrodu kompaktních disků, takže to bylo pochopitelné. Čas však ukázal, že se mýlili úplně všichni.

Kazeta už samozřejmě nikdy nebude určujícím hudebním nosičem. Žijeme v digitálním věku, kdy poslechu hudby dominují streamovací služby. Nicméně tak, jako se hudební fanoušci v posledních letech vracejí k vinylům, které navíc z hudebního byznysu nikdy nezmizely, protože přinejmenším na taneční scéně byly vždy přítomné, stoupá i obliba audiokazet. Jen s tím rozdílem, že u černých desek je to pochopitelné – hudba, kterou z drážek alb doluje jehla, zní zkrátka nejlépe, to vám potvrdí devět z deseti audiofilů. Ale co je tak atraktivního na hudebním nosiči, jenž šuměl, musel se přetáčet, přičemž každou chvíli hrozilo přetrhnutí či namotání pásky? Podle prestižního amerického časopisu Rolling Stone je těch důvodů hned několik. Jeden je společný s vinyly a cédéčky: v době digitálního sdílení muziky touží alespoň část hudebních příznivců držet v ruce fyzický nosič, zakládat ho do přístroje, pročítat si booklet, zařazovat médium do knihovny, a tedy hudbu sbírat! Za druhé zažíváme období retra – poslouchat muziku z kazety (ideálně z dobového walkmana) je zejména mezi hipstery prostě cool; jsou zkrátka chvíle, kdy i v hudbě vítězí móda nad kvalitou!

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku