nahoru

Oscarový český film: Kdyby byl světový, splňoval by všechny standardy korektnosti Akademie

Milan Tesař 28. dubna 2021 • 18:15
Oscarový český film: Kdyby byl světový, splňoval by všechny standardy korektnosti Akademie
foto: Pressdata, Profimedia.cz

Od pondělí známe nové držitele Oscarů, cen Akademie, které se pomalu loučí s bílým a maskulinním světem. Filmaři s předstihem vědí, že aby se mohli se svými snímky ucházet o sošku za tři roky, jejich filmy budou muset vypadat podle pravidel sestavených Komisí pro přátelštější svět. Po jejich přečtení mnozí rozhořčeně volají po umělecké svobodě, ale například česká kinematografie dokazuje, že když se chce, tak to jde. A to přestože společnost, v níž se ty slavné „bijáky“ odehrávají, je dodnes bílá jako sníh.

Připomeňme, že kdo se bude chtít ucházet o sošku za nejlepší film v roce 2024, musí obsadit hlavní roli (třeba Jokera) či menší, ale výraznou roli (třeba pan GOGO ve Čtyřech vraždách) zástupcem rasové či etnické menšiny, nebo – druhá možnost – alespoň třicet procent herců ve vedlejších či epizodních rolích musí tvořit ženy, zástupci nedostatečně zastoupených rasových, etnických a LGBT skupin nebo lidé se zdravotním postižením. V pravidlech se píše, že snímek bude přijatelný i tehdy, zaměří-li se jeho hlavní dějová linka nebo téma na osoby ze zmíněných skupin. Podobná pravidla platí i pro obsazení filmového štábu.

 

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.