nahoru

Génius i vrah: Legendární producent Phil Spector byl doktor Jekyll a pan Hyde populární hudby

Michal Bystrov 22. ledna 2021 • 12:00
Génius i vrah: Legendární producent Phil Spector byl doktor Jekyll a pan Hyde populární hudby
foto: Michael Ochs Archives / Getty Images

Tak si představte, že celý život spolupracujete s Beatles, Ronettes, Ramones, Tinou Turnerovou a bůh ví, s kým ještě. Natočíte nejlepší vánoční desku všech dob, s Johnem Lennonem nahrajete Imagine a dočkáte se chvály od takových řízků, jako je Brian Eno nebo Velvet Underground. A pak to jednou přeženete, strčíte dámě, kterou sotva znáte, pistoli do pusy a zavelíte, ať ji políbí. Vyjde rána a vy strávíte zbytek života ve vězení. Takový pech. Tím spíš, že jste Phil Spector, tvůrce slavné „wall of sound“.

Když zmatená duše jedenaosmdesátiletého trestance Harveyho Phillipa Spectora opustila v sobotu 16. ledna tento svět, jeho bývalá partnerka, Ronnie Spectorová, vydala následující prohlášení: „Byl to geniální producent, ale mizerný manžel.“ Což je tedy, ehm, eufemismus – vzhledem k tomu, co vyprávěla o jejich nepříčetném vztahu ještě před čtyřmi lety. Tehdy se někdejší hvězda dívčí skupiny Ronettes v rozhovoru pro časopis Rolling Stone svěřila: „Zakázal mi zpívání. Držel mě ve svém sídle jako ve vězení. Sedm let jsem nikde nebyla. Dole ve sklepě měl rakev, kterou mi ukazoval, a říkal, že jestli ho opustím, zabije mě a do té rakve položí.“

To se dělo na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, kdy ještě vůbec nebylo jasné, jak bídně jednou Phil Spector skončí. Ronnie se nakonec vykradla z Draculova hradu s pomocí své matky po špičkách a bosa. O tom, co prožila, napsala dost neuvěřitelné memoáry. Ale bláznivý kumštýř z newyorského Bronxu pokračoval v krasojízdě: v té době vrcholila jeho spolupráce s jednotlivými členy právě zaniklé britské kapely Beatles, jimž pomohl vytvořit úhelné kameny jejich sólových kariér.

V záři dívčích kapel

Předtím ušel dlouhou cestu. Syn židovských přistěhovalců z Ukrajiny si koupil první kytaru pod dojmem ze skifflového hitu Lonnieho Donegana Rock Island Line, jenž měl rovněž zásadní vliv na Johna Lennona a George Harrisona. Jako skladatel a muzikant se Spector prosadil v roce 1958 skladbou To Know Him Is To Love Him, kterou natočil se svým vokálním souborem Teddy Bears. Název písně byl inspirován nápisem na náhrobku Philova otce, jenž o devět let dřív spáchal sebevraždu. Později se Phil na základě dochovaných naturalizačních listin začal domnívat, že jeho rodiče byli ve skutečnosti příbuzní – bratranec a sestřenice.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.