nahoru

Fanoušci seriálu o Alžbětě II. Koruna se již tento měsíc dočkají čtvrté série

čip, ČTK 3. listopadu 2020 • 12:20
Fanoušci seriálu o Alžbětě II. Koruna se již tento měsíc dočkají čtvrté série
foto: Profimedia.cz

Oblíbený historický seriál Koruna (The Crown), který se věnuje době vlády britské královny Alžběty II., již 15. listopadu spustí svou 4. řadu. V té vladařku opět ztvární držitelka Oscara Olivia Colman. Výpravný seriál Koruna se stal jedním z vůbec nejoblíbenějších původních projektů streamové televize Netflix. 

Seriál Koruna, který zachycuje osudy britské královny Alžběty II. a její rodiny, měl premiéru v roce 2016. Netflix byl o jeho úspěchu přesvědčen ještě před spuštěním pilotního dílu a u scénáristů si rovnou objednal šest sérií. Tvůrce seriálu Peter Morgan na začátku tohoto roku oznámil, že pátou řadou Koruna skončí. Již v červenci ale toto oznámení stáhl a fanouškům vzkázal, že se opravdu mohou těšit na šest sérií, jak bylo původně v plánu.

V prvních dvou řadách seriálu královnu Alžbětu II. ztvárnila herečka Claire Foy, která si za tuto roli odnesla v roce 2017 cenu Emmy. Ve třetí a nově také ve čtvrté řadě ji hraje držitelka Oscara Olivia Colman. V té by se měl seriál dostat do éry premiérky Margaret Thatcherové, kterou bude hrát herečka Gillian Anderson, známá například jako agentka Dana Scully ze seriálu Akta X. Už ve čtvrté řadě se objeví i princezna Diana v podání Emmy Corrin.

Ústřední roli po Colman podle Netflixu v další, páté řadě převezme herečka Imelda Staunton, kterou čeští diváci znají například z filmů o Harrym Potterovi. V nich ztvárnila učitelku Dolores Umbridgeovou.

Díky seriálu je větší zájem o historii

Analytici internetové encyklopedie Wikipedia upozorňují na nový trend. Diváci filmů a seriálů si podle nich často vyhledávají dodatečné informace o zobrazovaných reálných postavách či událostech na internetu.

Wikipedii překvapil zájem lidí například o informace o neštěstí ve waleském Aberfanu, kde v roce 1966 při sesuvu haldy důlního odpadu zemřelo 144 lidí, z toho 116 dětí z místní školy. Ačkoli v Británii si tuto tragickou událost stále připomínají, z obecné paměti už téměř vymizela, uvedl The Times. Kvůli seriálu si však heslo dosud vyhledalo přes 2,1 milionu lidí.

Značně zvýšený provoz zaznamenali i u hesel, která se týkají dalších významných postav Koruny, ve třetí sérii třeba někdejšího indického místokrále Lorda Mountbattena či sovětského špiona uvnitř britské MI5 Anthonyho Blunta.

čip, ČTK
Diskuse ke článku