nahoru

Blíží se festival Space X. Přijede norský trumpetista Arve Henriksen a slovenský kytarista David Kollar

red 7. března 2020 • 11:00
Blíží se festival Space X. Přijede norský trumpetista Arve Henriksen a slovenský kytarista David Kollar
foto: Space X

Druhý ročník hudebního festivalu Space X zaměřeného na současnou alternativní a elektronickou hudbu proběhne v Divadle X10 v pátek 13. a sobotu 14. března 2020. Festival představí umělce s aktuálními a zajímavými počiny z této hudební oblasti.

„Pozvání na festival i letos přijal slovenský kytarista, zvukový designer a autor filmové hudby David Kollar. Stejně jako v loňském roce si k sobě vzal dalšího zahraničního hudebníka. Vystoupí v sobotu společně s norským trumpetistou Arve Henriksenem, se kterým natočil v roce 2018 společné album Illusion of a Separate World,” říká Michal Kořán, hudebník a dramaturg festivalu, a dodává: „V Divadle X10 oba hudebníci společně pokřtí nové album Davida Kollara Sculpting in Time, na kterém kromě Henriksena spolupracovali i švýcarský trumpetista Erik Truffaz, bubeník progresivních King Crimson Pat Mastelotto a rakouský laptopový král Christian Fennesz.”

Festival zahájí v pátek 13. března 2020 audiovizuálním představením Líheň výtvarníka Petra Nikla a hráče na elektrifikované didgeridoo (dechový hudební nástroj australských domorodců) Ondřeje Smeykala. Následně zahraje kapela Richter Band, která na festivalu oslaví 35 let své existence a 30 let od vydání svého debutového alba Smetana, které je považováno za první české album ambientní hudby. Na závěr večera vystoupí David Kollar společně s hudebníkem Michalem Kořánem, vystoupení se bude prolínat s filmovou projekcí. První večer uzavře sólové vystoupení skladatelky Doroty Barové.

Sobotu 14. března 2020 zahájí alternativní jazzové uskupení Ochepovsky Project, kapela pohybující se s lehkostí mezi žánry a využívající to nejlepší z jazzu, neo-soulu, vážné hudby i groovu. Následovat bude křest debutového alba progresivní jazzové sestavy Hornscape, kterou tvoří zkušení hudebníci Michal Ratal, Oskar Török a Luboš Soukup. Album pokřtí pianistka a skladatelka Beata Hlavenková, která následně vystoupí se svojí čtyřčlennou kapelou a pokřtí vinylovou podobu svého aktuálního alba Sně. Vrcholem celého festivalu bude již zmíněné vystoupení Davida Kollara s Arve Henriksenem.

Hudební program doplní výstava fotografií a obrazů několika umělců. K vidění budou například fotografie Anny Šolcové, držitelky Ceny Výboru dobré vůle „Můj život s handicapem“ na Czech Press Photo 2019, nebo obrazy držitele ceny Jindřicha Chalupeckého, výtvarníka Petra Nikla.

red


Klíčová slova: festival, hudba, Praha, Space XDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře