nahoru

Konečně je tu výborná (obrazově i textově) česká kniha o Africe

Viliam Buchert 3. března 2011 • 08:00
Konečně je tu výborná (obrazově i textově) česká kniha o Africe
foto: Repro z knihy Afrika v nás

Bývalo pravidlem, že české knihy o černém kontinentu měly buď zajímavé fotografie a slabší text, nebo opačně. Teď je na trhu publikace, která má velmi dobré fotky i textový obsah. Jmenuje se Afrika v nás a jejími autoři jsou Lenka Klicperová a Olga a Václav Šilhovi.

Klicperová, která je také šéfredaktorkou cestovatelského časopisu Lidé a země, procestovala za posledních deset let mnoho zemí Afriky (Kongo, Angola, Namibie, Mali, Nigérie, Tanzanie, Etiopie či Burkina Fosa), ale nepořídila v nich, jak by se dalo očekávat, jen turistické reportáže. V knize Afrika v nás se proto objevují i témata, která jsou skutečně vážnými společenskými problémy. Například ženská obřízka na severu Keni či příběhy o brutálním znásilňování žen a dívek v Demokratické republice Kongo.

 

 

Zejména část knihy o Kongu patří k tomu nejsilnějšímu, co kniha nabízí. Zvláštní přitom je, že podobně hutný text o znásilňování v Kongu se neobjevil od našeho novináře v žádných českých novinách nebo časopise. Většinou si média vystačila s převzatými články ze světa. Zásluhou Lenky Klicperové se tak dostává k nám pohled na část světa, kterou si Češi moc nevšímají. Přitom některé odhady hovoří o tom, že v Kongu zahynulo za posledních 20 let v důsledků válek několik milionů lidí. Nejvyšší číslo je až čtyři miliony.

 

Jako oddechová část knihy pak může působit práce Václava Šilhy a Olgy Šilhové, která je zaměřena na život afrických zvířat. Ale i v této části vynikají poutavé fotografie.

 

Afrika v nás
Afrika v nás

Lenka Klicperová, Olga a Václav Šilhovi

vydala Mladá fronta, Praha 2010

 

 Diskuse ke článku