Poté, co americký Senát ukončil impeachment proti Donaldu Trumpovi osvobozujícím rozsudkem, a poté, co Demokratická strana započala proces primárek, můžeme mluvit o startu kampaně, jejímž výsledkem bude volba nového či staronového prezidenta Spojených států.
I v politice platí, že mít kapičku pokakaného štěstíčka je lepší než ho nemít. Donald Trump je na slovo vzatý klikař, dítko štěstěny. Sotva mohl předem předjímat to, co se stalo ve státě Iowa, kde jeho demokratičtí rivalové začali proces primárek potupným flopem. A už vůbec nemohl počítat s tím, že jeho jakoby zbrkle započatou obchodní válku s Čínou rozhodne jakýsi záhadný chorobotvorný virus, který východní velmocí otřese tak mocně, že jí nezbude než prosit o důstojnou kapitulaci.
Zvířecí intuice
Není třeba mít přebujelou představivost, aby jeden mohl předpovědět, že základem volební filozofie republikánů bude okřídlené rčení z doby Billa Clintona: „It’s the economy, stupid!“ – „Rozhoduje ekonomika, blbečku!“ Znovu a znovu se bude Trump odvolávat na své ekonomické výdobytky, budou-li v době voleb jaké, a brát si na paškál to, co se stalo v Iowě. Bude se snažit jízlivým posměchem donutit demokraty k opakování starých chyb a produkování nových. Má na to zvířecí intuici, čich a cvik.
Nezdar odvolávání
Tábor demokratů má ještě dost času, aby trapas z Iowy zahladil a zohlednil příčiny nezdaru s impeachmentem. Snadné to ovšem nebude.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!