nahoru

Koaliční spory, verze 1.1.: Nepolitici vůči tradičním, malí proti velkým a stát trpí

Petr Pešek 12. února 2020 • 12:00
Jana Maláčová v nedělních Otázkách Václava Moravce
Jana Maláčová v nedělních Otázkách Václava Moravce
• foto: 
Repro ČT

Volby se blíží, je třeba se ještě více vymezovat. Vůči ideovým protivníkům, ale neméně proti souputníkům – ať už v opozici, či ve vládě. Zatím poslední půtky mezi hnutím ANO a ČSSD jsou tak jen potvrzením zemanovského rčení o koaličním partnerství jakožto nejvyšší formě nevraživosti…

Pro ilustraci pár citací. „Pan premiér nemůže říkat, kdo je a kdo není odborník. My také hnutí ANO nekádrujeme,“ nechala se slyšet ministryně práce a sociálních věcí (a místopředsedkyně ČSSD) Jana Maláčová v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT, když došla řeč na výběr nového šéfa Úřadu práce.

Horkým kandidátem je totiž exministr taktéž za ČSSD Jiří Havlíček, což se zrovna dvakrát nelíbí premiéru Andreji Babišovi: „Já nejsem informován paní ministryní, mě neinformuje. Ale to bych považoval za špatný vtip, protože sociální demokracie hlavně hledá trafiky pro své lidi, ale neměli by to přehánět,“ uvedl v předtočeném rozhovoru. A ještě na doplnění reakce ministryně Maláčové: „Generálního ředitele či ředitelku vybírám já a já jsem tak ještě neučinila.“

Běžná koaliční rozepře, která má však v sobě zakódováno ještě něco jiného. Premiér a šéf hnutí ANO se snaží udržovat naživu představu, že bojuje proti zlořádům ztělesněným v podobě tradičních – či ještě hůře, demokratických – stran, což je i případ ČSSD. Potud další část jeho reakce na výběr nového generálního ředitele Úřadu práce: „To je pozice pro odborníka. My zásadně nenominujeme politické nominanty, snažíme se najít odborníky.“ Jak to dopadá s „odborníky“ v posledních letech například na ministerstvu dopravy, připomněl v debatě ČT nový předseda lidovců Marian Jurečka. Ale to jen na okraj…

Pro sociální demokraty je obsazování funkcí jednak příležitostí, jak na ně dostat stranicky a názorově spřízněné osoby, což je logické, pokud problematice rozumí. I když jak dodala kontrující ministryně Maláčová: „Co se týká odborníků, nesmí rozhodovat stranická knížka.“ Zároveň ale i v tomto kroku dává najevo schopnost ČSSD vymezovat se vůči ANO.

Tedy politickému uskupení silnějšímu nejen z hlediska finančních zdrojů, ale i při pohledu na voličskou podporu. Podle volebního modelu Kantar CZ zveřejněného právě v nedělní debatě ČT je ten poměr – či spíše nepoměr – jedna ku šesti. Tedy 30 procent pro hnutí premiéra Babiše, vůči šesti procentům pro stranu ministryně Maláčové (v čele s předsedou Janem Hamáčkem).

Volby se blíží. Nejdřív krajské a senátní, pak sněmovní. Voličstvo je tedy třeba udržovat v mobilizační bdělosti. Koalice, nekoalice. To, že tím fungování státu trpí, je věc podružná.

Petr Pešek
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější