nahoru

Borisovo zmrtvýchvstání: Premiér Johnson zařídil brexit a prolomil „rudou zeď“

Petr Sokol 17. prosince 2019 • 13:10
Boris Johnson to opět dokázal
Boris Johnson to opět dokázal
• foto: 
Profimedia.cz

Pro britské konzervativce to bylo nejvyšší volební vítězství od dob Margaret Thatcherové. Pro opoziční labouristy největší porážka od poloviny třicátých let 20. století. Na jakém půdorysu se vše odehrálo?

Hned od nástupu do Downing Street číslo 10 začal Johnson uplatňovat taktiku, která navenek sice často vypadala velmi tvrdě, nesmiřitelně a možná i příliš ideologicky, ale ve skutečnosti měla jen jeden jediný cíl: vyhrát výrazně nejbližší volby. Johnson proto zavelel k hrátkám s brexitem bez dohody, což dosud premiérka Mayová vylučovala.

Boris naopak nechal z poslaneckého klubu vyloučit více než 20 poslanců, kteří mu odepřeli poslušnost a hlasovali proti možnosti brexitu bez dohody. Nový premiér tím fakticky okamžitě ztratil většinu v parlamentu a prohrál na počátku své vlády všechna důležitá parlamentní hlasování. Opozice slavila, že konzervativci jsou definitivně na kolenou, ale už první průzkumy volebních preferencí začaly ukazovat, že s Johnsonem skončil jejich propad a strana se naopak odrazila ode dna.

Ďábelský Cummings

Brnkání na strunu nejtvrdší va­rianty brexitu mělo dva cíle. První byl namířen vůči Bruselu, jemuž měl tento postup ukázat, že buď bude nová dohoda o podmínkách odchodu Spojeného království z EU, nebo Britové odejdou úplně bez dohody. Zároveň ovšem tato Johnsonova taktika směřovala na domácí politickou scénu, kde usilovala o přesvědčení voličů, kteří konzervativcům utekli k Fara­geově Straně pro brexit, aby se vrátili „z vandru domů“.

Symbolem tohoto snažení se ostatně stala i kontroverzní nominace Dominika Cummingse do pozice hlavního premiérova poradce. Muž, jenž vedl za použití všemožných metod předreferendovou kampaň za brexit, je pro protistranu „ďáblem brexitu“ a symbolem posunu britské politiky někam příliš daleko doprava. Řada konzervativních poslanců se bouřila proti jeho nominaci a odmítala jeho vliv na stranu i premiéra. Voliči Strany pro brexit si ovšem řekli: „Dominic šel k Borisovi, tak půjdeme taky.“ Johnson touto taktikou nejen rychle předehnal Stranu pro brexit, ale začal jí tak vydatně voličsky pouštět žilou, že brzo spadla zpátky na jednocifernou podporu.

Boris nebo hádky

 

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější