nahoru

Agresivita mladých pachatelů roste. Nastal čas na snížení hranice trestní odpovědnosti, alespoň na 14 let

Petr Kolman 13. září 2019 • 13:00

Na jednu stranu je pravda, že celková kriminalita v ČR, tedy alespoň ta oficiálně zaznamenaná, v posledních letech poklesla, nicméně má to jeden velký kaz. Tím je stoupající brutalita mladistvých a leckdy i dětských pachatelů. Agresivita leckterých mladých pachatelů násilných trestných činů roste tak, že i někteří zkušení dospělí kriminálníci mohou blednout „stavovskou závistí“. Bohužel. Další nebývale politováníhodnou skutečností je, že oběťmi mladých gaunerů se stávají i bezmocnější menší děti nebo staří důchodci. Je mi jasné, že určitá kriminalita, včetně té dětské, zde bude vždy. Nežijeme a nikdy jsme nežili v ráji. Ale společnost a politici musí relevantně reagovat, aby nenarůstala, a pokud možno i klesala.

Nechápu, proč je hranice trestní odpovědnosti v ČR neustále stanovena na 15 let, když se dnes stávají vyspělými mnohem rychleji než například před padesáti lety. Podíváme-li se do sousedních zemí, jako je Německo či Rakousko, tak i tyto vyspělé právní státy mají předmětnou hranici odpovědnosti stanovenu na 14 let. Od čtrnácti let jsou odpovědné i osoby například v Itálii nebo v zemi nám právně-historicky nejbližší, a to na Slovensku. Nadto v některých státech, jako je třeba Francie, je zmíněná mez legálně stanovena na 13 let, nebo v pokrokovém Nizozemí dokonce na 12 let. Totéž i v Británii, také 12 let.

Jasné důvody pro snížení

Proč se předmětná hranice nesníží i u nás? Nebo nám snad naši dětští psychologové a psychiatři chtějí namluvit, že se anglické či rakouské děti stávají vyspělými rychleji než naši malí darebáci?

Zde jsou mé čtyři argumenty pro snížení hranice trestní odpovědnosti:

Za prvé: Děti se dnes (mentálně, sociálně i biologicky) stávají vyspělými rychleji než předchozí generace. Paradoxem přitom je, že citovaná „čtrnáctková“ hranice byla zakomponována dokonce i do československého prvorepublikového trestního práva. Takže zmíněná hranice by dobu paradoxně nepředbíhala, spíše dobíhala.

Za druhé: Oponenti snížení hranice stále namítají: „Máme přece speciální ústavní výchovu pro tento typ pachatelů“. Je tu ovšem jeden principiální rozdíl.

Příkazem „dětské“ ústavní výchovy v zásadě hodnotíme rodiče. Vlastně posuzujeme jejich (ne)schopnost řádně vychovávat problémové dítě. Potomek tak získává jenom falešný pocit, že to maličko přehnal se zlobením. Oproti tomu trestně-právní řízení a následný soudní rozsudek je relativně působivým signálem: Mladistvý darebo, porušil jsi – a to již na mladá kolena – zákon! Dostaneš spravedlivý trest!

Za třetí: Ve většině zemí světa je hranice nižší.

Za čtvrté: Odpůrci snížení hranice mimo jiné tvrdí, že v nápravném zařízení se nikdo nepolepší, naopak se tam naučí, co ještě neuměl. Takovou argumentaci odmítám, spíše se náš stát musí snažit zlepšit nápravné funkce detenčních zařízení všeho druhu, a to nejen pro mladistvé pachatele.

Autor je právník.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější