nahoru

Karel Steigerwald: Vládní krize skončila, bojovný chaos bude dál. Babiš si od ČSSD koupil... co vlastně?

Karel Steigerwald 28. srpna 2019 • 08:30
Ministerstvo kultury - ilustrační kresba
Ministerstvo kultury - ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Tak s velkou slávou vznikl ministr kultury Lubomír Zaorálek. Tolik bylo kolem toho křiku a triků a ústavních zápletek, až z toho i bývalému ministrovi kultury šla hlava šejdrem. A najednou se prudce dohodli na úpravách rozpočtu i na Zaorálkovi. Zavládla mezi nimi pohoda, že všechno dobře dopadlo a že zavládl zdravý rozum, který celou dobu u toho nebyl.

Vláda přežila, pojede se dál. Andrej Babiš si koupil její další existenci za několik miliard rozpočtových korun navíc, které přidal ministrům ČSSD a jež zaplatí i voliči. Možná jsou to vyhozené peníze. Dělný klid od vlády i nadále nemůžeme čekat.

ČSSD bude dál usilovat o jakési polepšení svého nevalného postavení. Bude Babišovi vrhat pod nohy klacky, které by do voleb měly to postavení výrazně vylepšit, čemuž dnes nevěří už ani ona sama.

Pekelné otázky

Pro Babiše dál platí otázka, jak to udělat, aby Damoklův meč procesu na jeho hlavu nepadl. Stačí na to prezident, neboli kde najít další ochranu?

Podobně pekelná otázka trápí ČSSD. Má strana věřit, že pobyt ve vládě ji uzdraví, nebo má věřit, že ji uzdraví odchod z vlády? Když odejde, pravděpodobně se stane spolupachatelem toho, že Babiš vezme do vlády KSČM a SPD – ať chce či ne –, protože jinou možnost mu výsledek voleb nenabízí. Otevřeli brány komunistům a Okamurovi, bude se o nich psát. Když ČSSD ve vládě zůstane, vyjde jí stejný úpadek. Nějakými sociálními škuby to nezastřou. Být koaliční loutkou ještě nikomu vzestup nepřineslo.

Na koho to padne

 

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčněČesko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější