Naše země, naše pravidla. Novela zákona o vyhošťování problémových cizinců Česku prospěje | Reflex.cz
nahoru

Naše země, naše pravidla. Novela zákona o vyhošťování problémových cizinců Česku prospěje

Petr Kolman8. července 2019 • 14:40
Cizinecká policie.
Cizinecká policie.
• foto: 
Aktu.cz

Jako právník vítám, že v těchto dnech došlo k novelizaci našeho cizineckého zákona. Podle nové právní úpravy se mění pravidla pro vyhošťování problémových cizinců. Bude platit, že vyhoštění cizinců, kteří byli v Česku opakovaně odsouzeni pro úmyslný (nikoliv nedbalostní) trestný čin, se urychlí. A to je dobře. Kriminálníky zde opravdu nepotřebujeme.

O nás Češích se někdy říká, že jsme rasisté a xenofobové, protože nemáme zkušenost s lidmi z jiných zemí. To je podle mne nesmysl, aktuálně žije v Čechách, na Moravě a ve Slezsku více než půl milionu cizinců. Do toho nejsou navíc započítávány statisíce turistů a turistek, kteří k nám každoročně přijíždí z celého světa. A většinou jsou zde spokojeni. Nicméně i když člověk není xenofobem, tak musí na druhou stranu uznat, že s některými cizinci – stejně jako s našinci – byly a jsou problémy.

V Evropě se rodí méně dětí, než je potřeba k zachování populace. Stav vyrovnává…

Podle podkladových materiálů ministerstva vnitra by se vyhoštění opakovaně odsouzených cizinců mělo díky citované novelizaci zákona omezit na maximálně šest měsíců. Je mi jasné, že teď mnozí z radikálnějších čtenářů zahromují: „Jakých šest měsíců, to by se mělo udělat za měsíc či dva, já bych se s nimi nepáral, s holotou kriminálnickou!“ To se jistě snadno řekne, ale hůře v praxi udělá. Obzvláště pokud si uvědomíme, že do přijetí citované novely vyhošťovací řízení o zrušení cizincova povolení k pobytu trvalo i více než dva roky. Je to smutné, ale je tomu tak. Podtrhněme, že stále hovoříme o cizincích a cizinkách pravomocně odsouzených pro úmyslný (nikoliv nedbalostní) trestný čin.

Zlatá střední cesta

Takže pokud se opravdu podaří docílit zmíněné půlroční doby, budeme moci být spokojeni. Ostatně ani v jiných zemích Evropské unie není tento proces v realitě o moc rychlejší.

V praxi se setkáváme s dvěma extrémními polohami přístupu k cizincům, zejména těm mimoevropským. Jeden krajní přístup spočívá až ve fanatické (mnohdy rasistické) nenávisti, zastánci tohoto „názoru“ by cizince nejraději hned „věšeli“. Druhý extrém naopak stojí na takřka „sluníčkovských chůdách“ překračujících a nevidících jakékoliv problémy spojené s příchodem (hlavně mimoevropských) cizinců.

Obě tyto krajnosti je nutné naprosto odmítnout. Ideální je zlatá střední cesta, jejímž demokratickým projevem je i výše citovaná novelizace našeho cizineckého zákona urychlující vyhošťování kriminálníků z řad cizinců. Jsem rád, že platí: Naše země, naše racionální právní pravidla.

Autor je právník.

V Německu pod vlivem islámu sílí antisemitismus. Oficiální statistiky ho ale připisují…
Jiná tvář války ve Vietnamu: Úchvatné snímky Saigonu před pádem do rukou komunistů
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější