Čechům nechybí finanční gramotnost, ale disciplína. A politici se jim to bojí říct | Reflex.cz
nahoru

Čechům nechybí finanční gramotnost, ale disciplína. A politici se jim to bojí říct

Petr Kolman5. července 2019 • 14:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Za posledních osm až deset let jsme mohli snad tisíckrát slyšet nářky „neziskovek“, novinářů, ale i některých politiků, že Češi nemají dostatečnou finanční gramotnost. Málo se prý učí ve školách, nevěnují se jí ani média, chybí starším lidem. Dokonce i Jiří Drahoš v rámci své prezidentské a senátní kampaně sliboval její posílení. V rámci fair play musíme však říci, že nebyl a není jediný, kdo hraje na tuto notu.

Následuje zpravidla postesk, že tímto výukovým nedostatkem je zapříčiněno mj. to, že takřka osm set tisíc zdejších lidí je v exekuci. Doprovází to barvité nářky nad exekuční mafií. Mimochodem tu kritizují nejen Okamurovci či komunisté, od kterých by se to dalo i čekat, ale de facto celé politické spektrum. Inu, kdo by měl rád exekutory. Přestože došlo za poslední roky již ke trojímu snížení odměn exekutorů i advokátů, hořekování nad exekuční mafií neoslabuje. A vsadím se, že jak se přiblíží další volby, jistě opět nabyde na intenzitě.

Hůle: V exekucích tu končí i děti, běží jich miliony, vymahači mají vliv ve všech…

Exekutor nemůže za vaše problémy

V Česku existuje jen velice malé procento politiků, právníků a ekonomů, kteří se nebojí veřejně říct, že za zadlužeností Čechů a Moravanů, navíc nyní v čase konjuktury, skutečně tolik nemůže nedostatek opěvované finanční gramotnosti a exekutorská mafie, ale obyčejná neskromnost a zbytečné utrácení.

Nalejme si čistého piva: Prostě řada lidí si zde žila a žije nad své možnosti a to, že budou znát typy dluhopisů, historii inflace či kompetence České národní banky, jim v tom prostě nepomůže.

České veřejné finance nejsou udržitelné. Rozpočtová rada ukázala, co s nimi udělá…

Víme, je to tak snadné říkat: „Já jsem vážně nevěděl, že si nemám půjčovat, jelikož jsme ve škole neměli kurzy finanční gramotnosti. Co s tím politici uděláte? A jak zatočíte s exekuční mafií, která mi teď sráží peníze z výplaty, svině jedny, já bych ty dluhy na alimentech, nájemném či zdravotním pojištění brzy zaplatil i bez nich.“

Mnoho spoluobčanů svým uvažováním připomíná pubertálního kluka, kterého onehdy kolega advokát slyšel v metru říkat patrně spolužákovi: „Hele, blbej je, kdo půjčuje, se aspoň poučíš do budoucna… Anebo na mě, ty (vulgární výraz vynechán), pošleš poldy… “ čímž odbýval jeho žádosti, které směřovaly k vrácení nějaké stokorunové částky. Teď je to možná úsměvné, ale za pár let z chlapce nejspíš vyroste klient „exekutorské mafie“, kdo ví.

Obchodník s vládou. Premiér Babiš řeší hlavně to, co mu vyhovuje

Bude i ústavní právo na oddlužení?

Nechci zde moralizovat, že i naše babičky bez kurzů finanční gramotnosti věděly, že dluhy se mají splácet a že když si chtějí něco koupit, tak si na to musí nejprve našetřit. To asi všichni víme.

Mrzí mě obecně jiná věc a to je ta politická licoměrnost mnohých našich veřejných představitelů, kteří de facto občany (své voliče) utvrzují v tom, že zbytečně utrácet a žít si nad poměry je vlastně správné. A mluví o právu na oddlužení takřka jako o budoucím ústavním právu. Anebo poměrně vykutáleně hovoří o tom, že za dluhy může citovaný nedostatek finanční gramotnosti, ne dlužníci.  

Máme za to, že v české kotlině nechybí lidem ani tak finanční gramotnost, ale spíše skromnost, finanční odpovědnost a rozvážnost. A řečeno s televizněseriálovým Rómem Frantou z Mostu: je zapotřebí si uvědomit, že i věřitel má svoje práva.

Autor je právník

Za umytý talíř pět korun? Děti by za domácí práce neměly mít ceník. Za co dětem platit?
Poznáte tuhle krásku? Takhle vypadala Melania Trumpová, když jí bylo 16 let
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klub rváčů aneb Pohled do krvavého světa novodobých gladiátorů
PREMIUM X Chytrý pan Brčko: Mladý podnikatel v touze vydělat na ekologickém chování vozí slaměná brčka letadlem z Číny!
PREMIUM X Zelený Raoul: Vyšší bere aneb S kým na dovolené zahnula Monika Babišová
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Šmardování jako malonárodní politika
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější