nahoru

V Polsku, Maďarsku a na Slovensku vznikají nové politické formace. Bude z Milionu chvilek strana?

Petr Sokol 30. června 2019 • 10:00
Mikuláš Minář – předseda spolku Milion chvilek pro demokracii
Mikuláš Minář – předseda spolku Milion chvilek pro demokracii
• foto: 
Zbyněk Pecák

Hitem diskusí kolem víkendové demonstrace na Letné se stala úvaha, zda probíhající protestní hnutí bude zároveň znamenat zárodek nové politické strany.

Řada komentátorů je přesvědčena, že by to bylo logické. Jak na Slovensku, tak v Polsku vznikly přece nové, levicově liberální strany, které zaplnily prázdné místo na tamní politické scéně. Méně se cituje maďarská situace, ale i tam nedávno vznikla podobně orientovaná protestní a do značné míry generační, na mladé orientovaná strana.

Na první pohled by se mohlo zdát, že situace je pro podobný vývoj velmi příhodná i u nás. Jedna část společnosti se náhle politicky probudila poté, co v posledních několika klíčových volbách (sněmovních i prezidentských) utrpěla znatelnou prohru a všechny klíčové výkonné politické funkce jsou v rukou „druhého“ Česka, vůči kterému stojí protestující v opozici. Už to by mohlo přece na založení nové strany stačit.

Jenže podobný vývoj má celou řadu háčků.

Krach žlutých vest

 

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčněČesko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější