nahoru

Fotograf Martin Straka: Mé vzpomínky na Nikiho Laudu

Martin Straka 21. května 2019 • 11:30
Fotograf Martin Straka: Mé vzpomínky na Nikiho Laudu
foto: Martin Straka

Niki... Byl prvním. Prvním mým závodnickým hrdinou. Dřevní vzpomínky na náš „vztah“ jsou z jeho začátků ve F1. Jezdil v týmu BRM a já právě přecházel ze školy mateřské do školy základní. Na plné pecky se má víra v něj rozjela v roce 1977.

Poté, co sezonu předtím zázračně přežil strašlivou havárii na Nürburgringu, se stal podruhé šampionem F1 a mým Králem závodění. V ten čas bylo se mnou mimochodem zcela jasno – motorsport mě pohltil a dodnes neopustil. „Je to louda, ne Lauda, Andretti je lepší…“, popichoval mě věčně strýc Josef z brněnských Bosonoh. Ale já se nedal, a za Nikiho vždy bojoval. Portrét vznikl při jeho návštěvě Brna. Byla radost s ním vést dlouhý rozhovor pro mého tehdejšího zaměstnavatele, Deník Sport.

Niki Lauda na fotografii Martina Straky. Niki Lauda na fotografii Martina Straky.Foto Martin Straka

Zejména v pasážích, kdy popisoval prožitky z původního Masarykova okruhu: „Dodnes nechápu, že jsem se svým silným BMW neskončil v některém z domků v kuchyni u hospodyňky podél trati,“ usmíval se Niki Lauda.

Jarní cena Brna, duben 2004 

První kapitola z knihy RACING’N’ROLL, Slovart 2016.

Martin Straka
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější