Bohumil Pečinka: Andrej Babiš a jeho užiteční idioti | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Andrej Babiš a jeho užiteční idioti

Bohumil Pečinka6. dubna 2019 • 07:00
Andrej Babiš - ilustrační snímek
Andrej Babiš - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Předsedou sněmovního školského výboru zůstává Václav Klaus mladší. Rozhodlo o tom tajné hlasování členů výboru, kteří nevyšli vstříc požadavku ODS na Klausovu výměnu. Není to zase tak velké překvapení.

Krátce po sněmovních volbách začalo rozdělování výborů a komisí. Už tehdy se ukázala jedna nezvratná věc: hlavní rozhodnutí probíhala mezi ANO, SPD a KSČM, které měly dohromady 115 poslanců. Už před rokem a půl se ustavila skutečná parlamentní většina, ale vláda na tomto základě nevznikla. Proč?

Vlády Německa a Francie byly tehdy naježené při představě, že by se v českém kabinetu měla objevit strana, která má přímou linku na Marine Le Penovou nebo německou AfD. To by v jejich očích legitimizovalo vládní angažmá těchto stran i v jejich zemích.

Vladimír Pikora: Bude vlastnictví zase fuj-fuj?
VLADIMÍR PIKORA 4. dubna 2019 • 13:35

Vladimír Pikora: Bude vlastnictví zase fuj-fuj?

Andrej Babiš není žádný hrdina, který by se vzpíral dobře míněným telefonátům z Paříže a Berlína. Proto dlouho kličkoval. V jednu chvíli se dokonce zdálo, že se vláda na půdorysu „115“ ustaví. Tehdy Babiše na schůzce v Lánech podpořil i Miloš Zeman a Jaroslav Faltýnek už připravoval personální složení nové vlády.

Tlak z Česka i Evropy ale nakonec vedl k tomu, že Babiš sestavil jen vládu s ČSSD za podpory KSČM. To však neznamenalo, že by reálná parlamentní většina 115 mandátů zmizela. Naopak.

Čtrnáctiletý Putin a puberťačka Merkelová. Světové osobnosti, jak si je nepamatujete

Hodně o sobě dává vědět v posledních měsících v souvislosti s volbami do všech čtyř mediálních rad, případně když se hlasuje o obsazení místa zástupce ombudsmana nebo o zastoupení v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů. Co z toho vyplývá?

Koalice „115“ stále žije a snaží se ovládnout všechny tyto orgány. Nedělá to přímo, aby nevyplašila veřejnost, ale přes lidi, jimž se dá říkat souputníci. Konstruktéři změn v mediálních radách, poslanci za ANO Kolovratník a Berkovec, nabízejí funkce určitým lidem, o nichž sice vědí, že nejsou politicky babišovci, ale určité věci provedou lépe než případní nominanti ANO.

Jsem přesvědčen, že lidé jako Ladislav Jakl nebo Vadim Petrov jsou odborně vybaveni pro práci v těchto radách a kritika levicově liberálních médií vůči jejich osobám je neopodstatněná. Problémem je ale kontext celé věci. Chtě nechtě totiž budou svou práci dělat v souladu se změnami, které v politické, ekonomické a v mediální sféře provádí Andrej Babiš. Právě v kontextu řady deformací demokracie, kterých se babišovci dopouštějí ve veřejném životě, je angažmá v mediálních a jiných radách staví do pozic užitečných idiotů.

Text vyšel také na webu E15.cz >>>

Janina Černá: Byla jsem závislá na cukru a jídlo bylo všechno. Může být jako drogy,…
Spadla z oblakov aneb Vítězství Zuzany Čaputové může zatřást politickou krajinou na …
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější