Multikulturalismus v Česku nefunguje. Neumíme převzít ani kvalitní WC | Reflex.cz
nahoru

Multikulturalismus v Česku nefunguje. Neumíme převzít ani kvalitní WC

Jiří X. Doležal14. března 2019 • 09:20
V Tokiu se na toaletě vyřádí i architekti!
V Tokiu se na toaletě vyřádí i architekti!
• foto: 
Instagram/toilets_a_go_go

Multikulturalismus je mantrou postmoderních neomarxistů a je v naší společnosti posvátnější než Desatero pro křesťany. Ve skutečnosti se však jedná jen o prázdné tlachání, a pokud nějaká jiná kultura vymyslí něco skutečně užitečného a dobrého, tak to v Česku nedokážeme využít. Například pokročilá japonská WC by nestála skoro žádné peníze – přesto u nás nejsou.

Ano, v některých oblastech multikulturní skutečně jsme. Dokážeme například multikulturně akceptovat ideologické systémy, ve kterých má žena poloviční hodnotu než muž. Zrovna tak úspěšní jsme i v přebírání žrádla. I od ideových nepřátel. Přes rozšířený antiamerikanismus je dnes jedním z nejoblíbenějších pokrmů mladé generace hamburger, a navzdory všeobecné islamofobii znám jen málo lidí, kteří si občas nedají kebab. Ale u jídla náš multikulturalismus končí.

Málokdo rád poslouchá zvuky vyměšování. Jakmile jsou někde společné záchody, kde je více kabinek, nevyhnete se tomu, abyste se dříve nebo později detailně neseznámili s akustickým doprovodem vyměšování vašich kolegů. A – alespoň za sebe – prohlašuji, že jde o typ informace, kterou radši nemám.

Japonsko a estetika

Pokud někdy nějaký národ opravdu dbal na estetiku a její nejjednodušší a nejčistší podobu, jsou to Japonci. A jejich estetické cítění se vztahovalo i na toalety – jednou z tradic japonských obydlí (tam, kde to bylo z geografických důvodů možné) byla toaleta umístěna nad potok, aby byl odpad rovnou odplavován. Útulnosti a kráse japonských toalet dokonce věnuje asi nejznámější japonský spisovatel píšící ve stylu wabi-sabi, Džuničiró Tanizaki, ve své knize „Chvála stínů: Tradice japonské estetiky“ snad třicet stran.

Hanamači: Japonská „květinová města“ vás přenesou do časů gejš a samurajů

Vkusně i na toaletě!

Proto nepřekvapí, že se Japonci postavili – citlivě, vkusně a mimořádně efektivně –i k akustickému problému vznikajícímu na WC. Japonské toalety jsou dnes běžně vybavovány „privacy buttonem“. Tlačítkem PLAY. Když klient vejde do místnůstky a nechce vydávat do okolí nechutné akustické signály, stiskne tlačítko a začnou se ozývat zvuky. A k vidění (či lépe slyšení) jsou jak modely, které nahlas přehrávají hudbu, tak typy ruchu, kdy se z reproduktoru ozývá splachování a chrastění. A jde o zlepšovák starý dlouhá desetiletí.

Skutečně existující a poměrně nechutný estetický problém je tím vyřešen, a pořizovací náklady na bedýnku s reproduktorem, která umí přehrávat jeden zvukový záznam dokola, jsou v řádu desetikorun. Takové multikulturní obohacení bylo opravdu levné, a pomohlo by z rozpaků mnoha Čechům. Přesto jsem takové WC u nás nikdy neviděl.

Bezplatná WC – ať stát a města zajistí něco užitečného
Petr Kolman 27. prosince 2017 • 18:51

Bezplatná WC – ať stát a města zajistí něco užitečného

Malé české poměry

V některých řetězcích jsem viděl toalety, kde tiše hraje hudba, ale obávám se, že zvuky z WC nepřehluší. Toaletu, která pouštění větrů opravdu na zmáčknutí knoflíku přeřve, jsem ale v Čechách ještě nikdy nezaznamenal. Oháníme se multikulturalismem, mluvíme o něm, ale v praxi ho využít neumíme. A nejde o evropský, ale ryze český rozmar. Když jsem chystal tento článek, mluvil jsem o něm s kamarádkou, která žije ve Švýcarsku. „Počkej – ale u nás v Curychu v posilovně, kam chodím, když vejdeš do kabinky, tak začne docela nahlas hrát hudba sama. A je to tam od začátku, co tam, chodím!“ „A odkdy tam chodíš?“ Chvíli přemýšlela: „Od roku 1992.“

Ano – jsme v Česku. V zemi, kde se sice dají na propagaci multikulturalismu pobírat dotace, ale kde se v praxi nedokážeme multikulturně obohatit ani ve věci záchodů.

16 vynálezů: Jak vypadala první podprsenka, kondom nebo ponožky
Reflex pomohl zkrášlit Prahu! Úřady nařídily vyklidit výkaly na Klinice
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,070
29,380
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější