Schillerová předvedla, jak nedělat daňovou reformu. Rozlobila své spolustraníky a nahrála Kalouskovi | Reflex.cz
nahoru

Schillerová předvedla, jak nedělat daňovou reformu. Rozlobila své spolustraníky a nahrála Kalouskovi

Petr Pešek4. března 2019 • 11:13
Schillerová předvedla, jak nedělat daňovou reformu. Rozlobila své spolustraníky a nahrála Kalouskovi
foto: Blesk

Ministryně financí Alena Schillerová z ANO dokázala, co všechno se dá najednou dokázat. Svým návrhem, kterým by břímě zdravotního pojištění ještě větší měrou hodila na zaměstnance a živnostníky, pochopitelně mnohé z dotčených nepotěšila. Zároveň vyvolala odpor u opozice i u koaličních partnerů. Nevoli vyjádřil dokonce i její stranický kolega, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. A tak ambici, s níž se chtěla pustit do tak radikální daňové reformy, vyměnila za skromnější cíl: „Trvám na tom, abychom tu debatu dokončili,“ uvedla poněkud rezignovaně v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Ne, že bychom daňovou reformu nepotřebovali. A že by se nedalo uvažovat i o změnách v placení zdravotního pojištění – s ministryní Schillerovou lze souhlasit v tom, že současný model není zcela transparentní. Těžko si ale představit horší způsob, jak na to jít, než je tenhle. Tedy pokud nebylo cílem ministryně svůj nápad „odstřelit“ už v počátku, protože to jediné by dávalo smysl.

Babiš chce penzijní reformou potrestat bezdětné, je to ale myšlenka plná logických děr

Osud živnostníků Babišovu vládu nepálí

Urputnost a obětavost přitom ministryni financí nechybí. Kvůli účasti v nedělní televizní debatě dokonce přijela o den dříve z hor, i když tam byla s čtyřletým vnoučkem – jak se sama veřejně politovala. Teď to ale vypadá, že z jejího nápadu nezbude víc než cár papíru a mediální potrava pro její koaliční souputníky a opoziční soupeře.

A že nedojde ani na rušení superhrubé mzdy, kterou v jednu chvíli během televizní debaty označila za „nesmysl“, jen aby vzápětí prohlásila, že bez schválení reformy jako celku „jí to nedává smysl“ (myšleno rušení superhrubé mzdy). Na odkladišti marných politických nápadů tak nejspíš skončí i její marné ujišťování, že zdravotní pojištění by se zvýšilo jen „mírně“ a že by na tom ve finále zaměstnanci „vydělali“. To, že by to odskákali zvláště mnozí živnostníci, šéfku státní kasy zjevně příliš nepálí – a u ministryně vlády Andreje Babiše to ani příliš nepřekvapí.

Krysy v ČSSD opouštějí loď, strana ale pořád vypadá jako parta strejců a tet na výletě

Politická odvaha jako nedostatkové zboží

Aleně Schillerové se nicméně něco podařilo – dát možnost zviditelnit se jejímu nedělnímu spoludebatérovi, bývalému ministru financí Miroslavu Kalouskovi. A připomenout, že jeho TOP 09 potácející se na hranici volitelnosti tu stále ještě je. Ten dokonce dostal možnost přijít i s protinávrhem, který naopak počítá se zvýšením plateb za státní pojištěnce.

Pokud by něco v systému zdravotnictví mělo smysl, bylo by to zvýšení spoluúčasti na úkor státem nařízeného pojistného. K tomu by ale musel někdo najít politickou odvahu. A když si člověk vzpomene, jaké haló způsobilo pouhé zavedení třicetikorunového poplatku u doktora, asi jen těžko může něco takového očekávat. Nezbývá tedy, než – slovy Aleny Schillerové – „dokončit debatu“ a jít k další báječným nápadům.

Těžký Gustav: Největší válečné dělo v dějinách sestrojili nacisté, jeho děsivá síla ale…
Ekonomka Zamrazilová: Bojím se obrovské síly důchodců. Nespoléhejte na stát a kupujte byty

Petr PešekVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
23,150
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější