Hrade, ruce pryč od podkopávání důvěry v nezávislost naší justice | Reflex.cz
nahoru

Hrade, ruce pryč od podkopávání důvěry v nezávislost naší justice

Petr Kolman27. ledna 2019 • 07:00
Vratislav Mynář
Vratislav Mynář
• foto: 
Anna Vackova

Vratislava Mynáře sice nikdo nikam nevolil, ale je ho všude plno. Jeho poslední kousek vyrazil dech asi i hodně otrlým komentátorům. Kontroverzní prezidentův kancléř nejdříve podal a poté stáhl správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad ve věci neudělení své bezpečnostní prověrky. Svůj „podivuhodný“ krok zdůvodnil přes hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka údajným strachem o spravedlnost soudního řízení. Drsně tak zpochybnil nezávislost soudců pražského městského soudu. Nadto v odůvodnění pro stažení žaloby současně „torpédoval“ i nezávislost Nejvyššího správního soudu kvůli výrokům bývalého šéfa soudu Josefa Baxy v kauze možného ovlivňování soudců Hradem.

Mynář nedávno sám vysoce aktivně usiloval o to, aby naše soudy rozhodovaly ve prospěch Hradu. A nyní tatáž osoba neuvěřitelným způsobem „rozvrtává“ důvěru v nezávislost soudců a soudkyň. Bijme na poplach, toto už je opravdu skandální.

Zpochybňování nezávislosti české justice od vrcholného státního (hradního) úředníka bychom měli bez jakýchkoliv pardonů pokládat za vysoce společensky nebezpečné. Kde zůstala základní morální odpovědnost Hradu? Jak mají české justici důvěřovat běžní občané kupříkladu z Ostravska či Karlovarska, když ji silně znevěrohodňuje dokonce Hrad, respektive kancléř prezidenta? Jako právní pedagog vidím ve výše popsaném jednání obrovské nebezpečí, vždyť co vážnějšího ještě může Hrad vykonat pro podkopání důvěry v český právní stát?

Popisovat nyní, kolik závažných otazníků vzbudil Vratislav Mynář za posledních pět let, by bylo opravdu nošením nočních ptáků do Athén, myslím, že na několik hutných televizních pořadů by to skutečně vydalo. Ovšem k nedělnímu obědu – tradičnímu času televizních politických diskusí – by se příliš nehodily, jelikož nejednomu divákovi by z nich asi zaskočilo sousto.

Na konec si musím důrazně povzdechnout: Přežije-li naše demokracie Vratislava Mynáře, přežije už asi všechno. Nicméně je mi jasné, že nás brzy čekají asi ještě větší sekáči.

 

Autor textu je právník a publicista.

Ekonom Vladimír Pikora: Smlouva Francie a Německa? Franská říše vstala v Cáchách z popela
Květinová noha nebo hadí ruka? Přesvědčte se o tom, že protézy mohou být uměním

 
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější