Očima libertariána: Stát a jeho silnice. Proč stát nestaví silnice včas a kvalitně? | Reflex.cz
nahoru

Očima libertariána: Stát a jeho silnice. Proč stát nestaví silnice včas a kvalitně?

Patrik Luk10. ledna 2019 • 08:45
Stát české silnice staví pomalu a pozdě je opravuje
Stát české silnice staví pomalu a pozdě je opravuje
• foto: 
vymoly.cz

Je vidět, že se maká. Na silnicích se staví. Takto vypadala snaha argumentovat a legitimovat stát. Stát a bandu lidí, kteří si říkají vláda. Zvláštní. Necelé čtyři kilometry, 3770 metrů. Přesně tolik se za rok 2018 podařilo státu postavit dálnic. Je vidět, že se maká.

Jsem si jistý, že oproti některým rokům se tento výkon dá považovat za úspěch. Stát a jeho silnice. Nechci, aby mi stát pod pohrůžkou trestu bral peníze a pak je dle své vůle přerozděloval. Nechci, aby se s mými penězi a s penězi všech těch, kteří nesouhlasí, nakládalo takto. Nezodpovědně a nešetrně. Nechci nést rizika a ztráty. Nechci být nucen účastnit se investice, o které jsem přesvědčen, že je špatnou investicí.

Chci, aby silnice mohla vlastnit, stavět a spravovat soukromá společnost. Chci, aby stát neměl monopol na pozemní komunikace. Chci, aby rizika nesla soukromá společnost, která si to spočítá, a přesto se rozhodne investovat. Důvěřuji takové společnosti, protože možnost ztráty je hnacím motorem, který zajistí maximální efektivitu. Důvěřuji takové společnosti, protože udělá-li špatné rozhodnutí, projeví se to.

Most! do ČT propašoval politickou nekorektnost. Seriál štěká, ale nekouše, syrovost je…

Stát si efektivitu neumí spočítat

Pakliže je to dobrá investice, přinese nám užitek a bohatství. Pakliže je tato investice špatnou investicí, přinese ztráty a krach. Soukromá společnost ví, co má dělat. Mezi tím zde máme stát, který není schopen ekonomické kalkulace. Nevíme, zda užitek je větší, než zdroje vynaložené na realizaci. Nevíme, zda silnici vůbec chceme za cenu, kterou za ni skrytě platíme. Nevíme v jaké kvalitě a na kterých místech chceme silnice. Nevíme, zda není výhodnější jiný způsob dopravy. Jiný způsob dopravy, o kterém kvůli nucené investici do liniové stavby bohužel neuvažujeme.

Naopak víme, že stát za naše peníze, které nám bez zeptání sebral, centrálně naplánoval a udělal na mapě čáru. Nevědom si všech důsledků, které takové jednání přináší. Důsledků, které dopadnou na nás. A víme, že ač my jsme ti, kteří to platí, nikdo se nás neptá. Stát plánuje a vládne. Stát rozhoduje, zatímco my neseme negativní důsledky. Stát se směje, zatímco my zatínáme zuby.

Je vidět, že se maká. Stát je špatný sluha, ale zlý pán.

Očima libertariána: Proč je stát vždy horší majitel a podnikatel než soukromník
Jak si lidé v roce 1900 představovali rok 2000? Podívejte se na fascinující malby

Patrik LukVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější