nahoru

Potrefená Babišova vláda může být snadnou kořistí. Jsou předčasné volby blíž?

Petr Pešek 26. listopadu 2018 • 10:50
Andrej Babiš při rozpravě před hlasováním o důvěře vládě - ilustrační snímek
Andrej Babiš při rozpravě před hlasováním o důvěře vládě - ilustrační snímek
• foto: 
Blesk:Karel Kopáč

Většina lidí premiérovi Andreji Babišovi podle průzkumu agentury Kantar pro ČT nedůvěřuje a podobně to vypadalo při sněmovním hlasování o důvěře – vláda přežila, ale dostala více hlasů proti než pro. Koaliční ČSSD sál nepříliš koaličně opustila, vztahy mezi některými jejími předáky a zástupci ANO mají k názorovému partnerství daleko jak Krym. Mluví se o předčasných volbách, spekuluje se i o možném posílení vlivu prezidenta Zemana, který jistě nepodpořil Andreje Babiše už před sněmovním hlasováním nezištně. Kam jsme se tedy vlastně uplynulý týden s vládnutím posunuli?

S vládnutím nejspíš nikam, ale s uměním demagogie a vyhýbání se odpovědi o několik mil dál. Karlovarská hejtmanka za ANO Jana Mračková Vildumetzová v nedělních Otázkách Václava Moravce ukázala, že je šikovnou rétorickou žákyní svého předsedy, v mnohém ho i předčila. Během jejího pozoruhodného vystoupení jsme se dozvěděli, že tu není žádná vládní krize (cožpak je snad premiér pod tlakem a vyzýván k odchodu?), ale jen „mediální kampaň“ (alternováno za „pseudokauzu“).

Občané si navíc krizi nepřejí a oponenti by se měli Andreji Babišovi omluvit. A také jsme si hned několikrát připomněli na přichystaných grafech, jak dopadly uplynulé sněmovní volby – ale což, fotky z hezké dovolené si člověk taky rád a často prohlíží. Naopak ani po úporné snaze Václava Moravce jsme se od ní nedočkali jasné odpovědi, zda by měl obviněný člen vlády – a to jakýkoliv – odstoupit. Její učitel musel chválit a závidět.

Neméně pozoruhodné bylo vzájemné poštěkávání mezi hejtmankou za ANO a místopředsedou ČSSD (!) a pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým. Premiér Babiš sice na odchod jeho koaličních partnerů ze sněmovny při hlasování o důvěře reagoval otcovsky, že šéfa ČSSD Jana Hamáčka vzhledem k dění v jeho straně „chápe“ (což ovšem také lze číst různě). Pokud ale toto pochopení na koaličních debatách vypadá jako nedělní debata v ČT, tak to spíš jde nazvat slovy Netolického „trvale neudržitelnou situací“.

Jejím řešením by mohly být předčasné volby, o nichž mluvil v jiné nedělní televizní debatě – v Partii na TV Prima – nový předseda Senátu za ODS Jaroslav Kubera. Podle něj by se mohly konat zároveň s květnovým hlasováním do Evropského parlamentu, přidal i další nápady – zvýšení prahu pro vstup do sněmovny na 10 % (podobně to mají například v Turecku) a zavedení tzv. konstruktivního vyjádření nedůvěry (zjednodušeně řečeno, nelze sundat vládu, aniž by byla nová vládní většina – takhle to funguje např. v Německu).

O posledně jmenovaném návrhu se u nás občas vede debata, ale nic víc. Desetiprocentního prahu by se asi většina stran bála, takže by se těžko nalezla potřebná většina. A podobně je to s předčasnými volbami, kde by záviselo buď na změně postoje prezidenta Zemana („protože jen idiot nemění své názory“), či opět: nalezení potřebné většiny. Tady by k nim ale muselo cítit důvod ANO, například kdyby mu došla trpělivost s ČSSD či by se cítilo na přinejmenším stejný procentní výsledek a (díky způsobu přepočtu) uzmutí křesel menších stran potácejících se na hranici volitelnosti.

V tuhle chvíli nevíme, jak nedávná „pseudokauza“ zahýbe s preferencemi hnutí Andreje Babiše, průzkum zveřejněný v nedělních Otázkách Václava Moravce ale v Průhonicích asi moc radosti neudělal – zhruba 60 procent dotázaných uvedlo, že premiérovi více či méně nevěří. To je pro něj sice nepříjemné, ale nelze to přeceňovat. Jednak je to jen průzkum a jen jeden, navíc volební potenciál hnutí ANO (a tedy i jeho předsedy) je stejně kdesi lehce nad 30 procenty. Takže pokud mu stále věří alespoň třetina voličů, kromě špatného pocitu ho to nemusí budit ze snu. Zatím...

Petr Pešek
Diskuse ke článku