Demonstrace proti Babišovi: Šibenice nejsou legrace! | Reflex.cz
nahoru

Demonstrace proti Babišovi: Šibenice nejsou legrace!

Petr Kolman17. listopadu 2018 • 11:00
Demonstrace proti Babišovi: Šibenice nejsou legrace!
foto: Facebook.com

Po naší republice aktuálně proběhla a probíhá nejedna proti-babišovská demonstrace. To je v pořádku, ostatně právo svobodně se shromažďovat na politických demonstracích je garantováno již nějaký ten pátek v naší normě norem, tedy ústavě. Nicméně musíme vyjádřit znechucení, že na některých z těchto shromáždění se objevily šibenice! Ano šibenice, doplněné heslem, že „Mafie patří na šibenici, a ne do vlády“! Ach jo, to je velice nepěkná kaňka na těchto akcích.

Jako právník mám velký respekt ke svobodě slova a projevu stejně jako k ústavnímu právu shromažďovacímu. Avšak tyto svobody nejsou a ani z povahy věci nemohou být bez mantinelů. O čemž mluví i právní doktrína a většina judikatury našich i evropských soudů.

Bál se demonstrantů? Andrej Babiš položil květiny na Národní třídě o půlnoci. Potom je…

In medias res: vyhrožování jakémukoliv politikovi (či skupině občanů nebo politiků) šibenicí do demokratické diskuze rozhodně nepatří. Nevidím v tomto jednání přímo trestný čin, nicméně by mělo být posuzováno minimálně jako správní delikt resp. přestupek, jenž přesahuje zákonné meze svobody projevu.

Hanebné zastrašování

I kdyby to byla demonstrace třeba proti sto šesti Babišům, Kalouskům, Okamurům anebo Zemanům, tak šibenice nikdy nemůže být v právním státě argumentem. Je to krajně neslušné zastrašování! Pro nepatrné odlehčení si dovolím připomenout jednu právnickou anekdotu týkající se šibenic.

V jedné obci měli zvyk, že nepohřbí nebožtíka, dokud o něm neřekne někdo něco pěkného. Až jednou oběsili lumpa, násilníka, pleticháře s veřejnými zakázkami, korupčníka a vraha (v jedné osobě). Co s ním? Pohřbít ho chtěli, ale nikdo o něm nic pěkného neřekl. Až nakonec jeden radní (s právnickým vzděláním) našel řešení. Ukázal na oběšence a řekl: „Pěkně visí!“

Demisi, demisi! Na Václavském náměstí demonstrovaly tisíce lidí proti premiéru Babišovi

Ano i z poprav na šibenici se dá dělat černý humor, a že jsme v něm my Češi a Moravané dlouhodobými mistry, nicméně na demonstrace rozhodně nepatří – tedy ty šibenice. Proto by se proti tomuto hloupému a nebezpečnému jednání měla společnost do budoucna bránit.

Nezapomínejme, že správní rozhodnutí o spáchání anebo nespáchání přestupku, není určeno jen pachatelům těchto činů, ale má i preventivní dopad na zbytek společnosti – jak říkají právníci již po staletí – erga omnes.

Závěr

Česká veřejná správa potažmo naše správní soudnictví by mělo vyslat jasný signál, že nošení šibenic na demonstrace do moderní české demokratické společnosti prostě nepatří! Rozhodně to nelze brát tak, že šibenice na demonstraci proti migrantům , je nepřípustná, a šibenice proti Babišovy či Zemanovy je „akceptovatelná“ šibenice.

Sečteno - šibenice na demonstrace nepatří! A to bez rozdílu, padni komu padni.

Šéfredaktor MF Dnes vyhrožuje majiteli Seznamu: Vaše soukromí bude taky věc veřejná
Všetci kradnú, iba já čerpám: Demonstrace za odstoupení estébáka a proti dětem na Krymu
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější