nahoru

Očima libertariána: Proč jsou čeští vojáci v zahraničních misích pro jedny hrdinové, pro druhé žoldáci?

Roman Kříž 11. srpna 2018 • 09:33
Čeští vojáci v Afghánistánu
Čeští vojáci v Afghánistánu
• foto: 
Armada CR

Před pár dny zemřeli další tři čeští vojáci v Afghánistánu. A jako obvykle se vytvořily dva tábory veřejného mínění… Pro jedny to byli hrdinové, chránící naše hodnoty a bezpečí v zahraniční misi, pro druhé žoldáci, vykonávající špinavou práci pro světového četníka – USA, případně pro nadnárodní korporace bojující o ropu (či o co v Afghánistánu usilují).

Je vlastností demokracii, že rozeštvává lidi. Peníze „na obranu“ jsou vybrané, řešení je jen jedno. Se zbraní v ruce v té vzdálené zemi zajistí, aby se hordy Afghánců nepromenovaly (se zbraní v ruce) v ulicích českých měst. Protože to by nám vadilo.

Jiní namítají, že tak, jako by se nám nelíbili cizí vojáci patrolující v ulicích (a zabíjející ty, kterým to vadí a něco proti tomu dělají), tak i Afghánci možná vnímají naše vojáky úkorně, jsou z toho mrzutí, a když budou moci se v rámci svých možností pomstít, udělají to.

Kdo má víc pravdu, vlastně nevím. V Afghánistánu jsem nikdy nebyl, nemám osobní zkušenost. Dokážu si představit to, že drtivá většina Afghánců raději vojáky NATO nežli Tálibance. Dokážu si ale představit i to, že jsme krmeni propagandou, stejně tak jako byli občané „bratrských národů“, jejichž vojska provedla u nás intervenci v roce 1968. Tisíce děkovných dopisů, klanící se „normalizační“ věrchuška, která se díky tomu dostala k moci…

Vysílat, nebo nevysílat?

Afghánci mají možná smůlu, že (asi) nepijí pivo. Pořádně by všechno probrali v hospodě, zanadávali si na poměry a… Přizpůsobili se. Tak jako my po srpnu 68. Místo demonstrace nesouhlasu sebeupálením se opásají výbušninami a odpálí se u cizích vojáků, případně nastraží léčku. Místo deklarování rozhodného nesouhlasu bojují. A asi to nejsou jednotlivci.

Nevím, zda vysílat naše vojáky do zahraničí, nebo nevysílat. Nevím, zda nejlepší obranou je skutečně útok v cizině. Přiznám se ale, že český voják zabíjející ozbrojené agresory v České republice, případně ve spojeneckých zemích, je pro mě přece jen uchopitelnější než ten, který mě brání v Afghánistánu.

Autor je zakladatelem Libertariánského institutu.

Roman Kříž



Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější