Zakrytá tvář jako bezpečnostní riziko. Má být přijat zákaz zahalování obličeje na veřejnosti i v Česku? | Reflex.cz
nahoru

Zakrytá tvář jako bezpečnostní riziko. Má být přijat zákaz zahalování obličeje na veřejnosti i v Česku?

Petr Kolman5. srpna 2018 • 07:00
Máme v Česku zákazat nošení muslimské burky na veřejnosti?
Máme v Česku zákazat nošení muslimské burky na veřejnosti?
• foto: 
Pinterest

Jak pravděpodobně víte, Dánské království od 1. srpna rozšířilo řady evropských demokratických zemí, jež zákonem zakazují nosit na veřejnosti (!) oblečení zahalující obličej. Dánská vláda akcentovala, že opatření není namířené proti žádnému konkrétnímu náboženství. Zákaz prakticky nejvíce dopadá na ženské muslimské oděvy. Tedy na tzv. burky a nikáby.

Pro méně pozorné čtenáře je třeba zdůraznit, že „stopka“ se týká pouze nošení např. nikábů na veřejnosti (!!!), v soukromí si muslimky (ale i všichni ostatní) mohou nosit nadále, co chtějí. Takže jsou nesmyslné postesky ve stylu, přece mi nesmí nikdo nařizovat, co můžu doma nosit.

Dánsko není první ze zemí EU, která k citovanému zákazu přikročila.

Pionýrem v této věci byla Francie, a to již od roku 2011. Autorovi této glosy je ideově francouzský přístup. v těchto věcech blízký a sympatický. Na okraj - sám v této zemi kdysi studoval. Připomeňme, že sladká Francie má zákon zakazující nošení závojů a šátků zahalujících obličej na veřejnosti již od zmíněného roku 2011. Navíc, už od roku 2004 tam celostátně platí zákon, který zakázal okázalé nošení náboženských symbolů ve veřejných školách.

Bohumil Pečinka: Tomanův výstřel z Aurory. Co chystají čeští agrobaroni v čele s Babišem?

Pozitiva zákazu

Obecněji – v čem je možné vidět pozitivum zákazu zahalování na veřejnosti?

Za prvé spatřujeme zásadní legitimní důvod pro přijetí takového zákona jako bezpečnostní! A to nejen v souvislosti s terorismem, ale i jinými trestnými činy a přestupky. Člověk nemusí být zrovna rada Vacátko, aby mu bylo jasné, že zahalení obličeje de facto znemožňuje identifikaci zakryté fyzické osoby.

Navíc ale, stejně jako kupř. francouzští a dánští psychologové pozorujeme u zahalené osoby silnou komplikaci (takřka bariéru) v tzv. sociální interakci. Uvědomujeme si, že nonverbálně je neseno bezmála osmdesát procent informací? A když je někdo zahalen, tak sice slyšíme jeho/její hlas, ale zbytek komunikace rozhodně vázne. To může způsobit nejen nepochopení, ale i nekonformní zážitek pro nezahalený zbytek populace.

Miloš je zhroucený a oči v sloup. Nová Hutkova píseň o smrti Zemana je nechutná

Nalijme si čistého vína, žena v burce či nikábu je také sociálně handicapovaná, ne že ne. A to nikoliv v zanedbatelné míře, proto zákaz vnímám pozitivně. A to nejen z pohledu společenské bezpečnosti, ale i z důvodu ochrany rovnoprávnosti žen. Byť to může znít někomu na první poslech paradoxně.

Jako právník bych rád pro vyšší informační komplexnost upozornil na fakt, že francouzské zákony zakazující mj. nošení závojů a šátků zahalujících obličej na veřejnosti opakovaně přezkoumával Evropský soud pro lidská práva (ESLP) a došel k závěru, že neodporují ochraně lidských práv.

Závěr

Osobně mám za to, že i v Česku by měla být zahájena seriózní a intenzivní debata o tom, zda nepřijmout obdobný „zahalovací“ zákaz, jaký platí ve Francii a např. nově i v Dánsku. Troufneme si uvažovat i tímto směrem? A budou zastánci tohoto zákazu perfidně označováni za extremisty?

Autor je právník a publicista

Karel Steigerwald: Jsou Hamáček a Zimola agenty nepřítele?
Karel Steigerwald 1. srpna 2018 • 14:02

Karel Steigerwald: Jsou Hamáček a Zimola agenty nepřítele?

Uprchlíci, Dožít Brno a tříletý chlapeček politý kyselinou
Marek Stoniš 25. července 2018 • 15:01

Uprchlíci, Dožít Brno a tříletý chlapeček politý kyselinou
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější