Bohumil Pečinka: Tomanův výstřel z Aurory. Co chystají čeští agrobaroni v čele s Babišem? | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Tomanův výstřel z Aurory. Co chystají čeští agrobaroni v čele s Babišem?

Bohumil Pečinka4. srpna 2018 • 07:00
Miroslav Toman
Miroslav Toman
• foto: 
Michael Tomeš, E15

„Já vůbec nejsem proti tomu, aby se něco dováželo. Vůbec proti tomu nejsem, ale ať se dovážejí věci, které se tady nevyrábějí,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 ministr zemědělství Miroslav Toman na adresu potravin v obchodech. Jeho rodina společně s rodinou Babišovou a několika desítkami dalších dnes ovládá české zemědělství. Takže se musíme ptát: co ti lidé 70 let po komunistickém převratu zase připravují?

Vezměme to čistě politicky. Tomanův výrok je v rozporu s evropským i mezinárodním obchodním právem. Česko je vázáno zásadami jednotného evropského trhu. Kdyby měl platit Tomanův výrok, že dovážet se má jen to, co Češi nedovedou sami vyrobit, museli bychom nejdříve vystoupit z EU. I kdyby k tomu došlo a Česko začalo uzavírat svůj trh, jistě by čelilo recipročním opatřením dalších států, což je pro exportní ekonomiku smrtící.

Ani tak by přitom nešlo zakázat prodej obchodovatelného zboží, protože jsme členy Světové obchodní organizace. I z ní lze samozřejmě vystoupit. Třeba KLDR v ní není a pravidla světového obchodu neuznává. To ale zřejmě nechce ani ministr Toman. Tak o co mu jde?

Karel Steigerwald: Jsou Hamáček a Zimola agenty nepřítele?
Karel Steigerwald 1. srpna 2018 • 14:02

Karel Steigerwald: Jsou Hamáček a Zimola agenty nepřítele?

Čeští agrobaroni včetně rodin Babišů a Tomanů chtějí mít všechny výhody současné situace. Cítí ve vzduchu, že ochranářství je na vzestupu, a chtějí všemi způsoby ovládnout národní trhy. Směrem k veřejnosti přitom šíří ideologii národní potravinové soběstačnosti. Zní to úžasně vlastenecky, ale ve skutečnosti to jde přímo proti zájmům českých spotřebitelů. Stručně řečeno, kdyby v Česku nebyla konkurence potravin z Německa a Polska, nasadili by čeští agrobaroni daleko vyšší ceny.

O co jim jde, by se také dalo ukázat na debatě o zastropování zemědělských dotací z EU. V tomto finančním období šla v Česku většina dotací do velkých agropodniků. V Evropě ovšem dnes dominuje jiný názor – že peníze z prvního dotačního pilíře by měly jít hlavně malým a středním zemědělským firmám.

Česká hospodářská diplomacie ovšem nedělá v posledním půlroce nic jiného, než lobbuje u evropských institucí, aby dotace zastropovány a navázány na velikost podniků nebyly.

Jsme země netušených možností. Zeman, Babiš a Rath v horkém létě 2018

Zájmy velkých agropodniků se negativně projevují i na dlouhodobě neřešených problémech s vodou. Nejde o to, že by v Česku bylo v průměru méně srážek než v minulosti. Jenže 50 procent problémů s vodou a jejím zadržováním má na svědomí velkokapacitní způsob hospodaření. Takže i kdyby v následujících letech vyrostl systém nových nádrží a poldrů, stále to nestačí, protože 70 procent půdy stále drží bývalá kolchozní lobby, která na ní hospodaří stylem „po nás potopa“.

Je to tak. České zemědělství dnes drží v rukách potomci těch, kteří rozorávali meze a združstevňovali statky. A přizpůsobují si zemi k obrazu svému. Do tohoto kontextu patří výrok ministra Tomana.

Text vyšel také na webu E15.cz >>>

Piráti v posledních týdnech zradili prazáklady svého programu. Potrestají je voliči?
Prognóza voleb do Senátu: Pravý střed dosáhne na většinu, krachne ČSSD, ANO moc nezíská
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější