Mléko z minimlékáren je kvalitní, ukázaly kontroly. Malí výrobci navíc zaručují skutečnou soběstačnost | Reflex.cz
nahoru

Mléko z minimlékáren je kvalitní, ukázaly kontroly. Malí výrobci navíc zaručují skutečnou soběstačnost

PETR HAVEL29. července 2018 • 09:37
Mléko
Mléko
• foto: 
profimedia.cz

Zejména z úst zástupců průmyslových zemědělců a průmyslových výrobců potravin se veřejnost často dozvídá, že větší podniky disponují vyspělejšími technologiemi, a tudíž i jejich výrobky a produkty mají oproti těm od menších výrobců vyšší kvalitu. S produkty malovýroby se navíc spotřebitel obvykle moc nepotkává, protože nejsou v nabídce maloobchodních sítí.

Když se pak k tomu přidají třeba výsledky kontrol na farmářských trzích, které konstatují  pochybení například ohledně označování nebo skladování prodávaných potravin, musí mít alespoň část spotřebitelů dojem, že by se měli mít před nabídkou malých výrobců, například selských potravin, na pozoru. Opak je ale pravdou.

Za prvé, většina farmářských trhů skutečnými farmářskými trhy nejsou, neboť se na nich často jen přeprodává zboží průmyslových výrobců z velkoskladů. Což je vina především organizátorů trhů (obcí a měst), kteří v podmínkách prodeje nezohledňují etický kodex, kterým se řídí Asociace farmářských tržišť ČR, sdružující bohužel jen zlomek farmářských trhů.

A za druhé - a to je ještě podstatnější, jsou menší výrobci potravin také předmětem intenzivních kontrol dozorových orgánů, například Státní veterinární správy ČR (SVS). Ta přitom v rámci svých akcí v průběhu loňského roku zaměřených specificky, opakovaně a dlouhodobě právě na minimlékárny (při zkoumání více než 30 000 parametrů) konstatovala pouze v sedmi procentech nějakou závadu, obvykle nepodstatnou. Jak by při takové kontrole dopadly průmyslové mlékárny, není známo, neboť ty tak detailně zaměřeným prověrkám podrobeny nebyly.

Na Hané se lidé zdravijó, v Praze zdravěj. Jak na nás běžná slova prozradí, odkud …

Malovýrobci a soběstačnost

Každopádně ale výsledky rozborů SVS prokázaly, že mléko v minimlékárnách a tedy i výrobky z něj mají vysokou kvalitu, což by mimo jiné mělo být signálem pro spotřebitele, aby výrobky z minimlékáren, ale i od dalších menších potravinářských výrobců více kupovali. A to buď přímo na farmách zemědělců, nebo v jejich faremních prodejnách.

Podpořili by tím totiž nejen odbyt skutečně českých potravin, neboť zemědělské suroviny k výrobě samozřejmě žádný malý potravinář nedováží ze zahraničí, ale i rozvoj venkova a jedinečnost místní produkce. A také všemi vzývanou „potravinovou soběstačnost“, o níž hovoří především představitelé průmyslových podniků, kteří ale právě často zemědělskou surovinu k dalšímu zpracování ze zahraničí dovážejí.

Je to ale větší podíl lokálních potravin od menších a středních výrobců na potravinářském trhu „na západě“, který stojí za tamní vyšší „potravinovou soběstačností“.  Ta je totiž dána kombinací anonymní, ale objemově významné průmyslové produkce a menších a středních výrobců, jako jsou třeba i naše minimlékárny. Těch je už skoro stovka, plošně po celém území naší země. Jenže v zahraničí je takových výrobců, preferovaných navíc místními spotřebiteli, na rozdíl od nás daleko víc. A tak je tam také vyšší „potravinová soběstačnost“.

Autor je agrární analytik.

Pirelli kalendář 2019: Ochutnávka dráždivých snímků s tanečníky Poluninem a Copelandovou
Zakázané čerstvé mléko i dětská Kinder vajíčka. Podívejte se, jaké potraviny se kde …

PETR HAVEL


Klíčová slova: mléko


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější