Zeman radil Babišovi šetřit. Přesně to ale nedělá a asi ani dělat nebude | Reflex.cz
nahoru

Zeman radil Babišovi šetřit. Přesně to ale nedělá a asi ani dělat nebude

Oliver Adámek11. července 2018 • 16:30
Prezident Miloš Zeman (vpravo) hovoří s premiérem Andrejem Babišem 11. července v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny svolané k vyslovení důvěry Babišově menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD.
Prezident Miloš Zeman (vpravo) hovoří s premiérem Andrejem Babišem 11. července v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny svolané k vyslovení důvěry Babišově menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD.
• foto: 
čtk

Dnešní schůzi poslanců k hlasování o důvěře druhé Babišově vládě odstartoval projev prezidenta Zemana. Ten přišel vládu podpořit, v projevu přitom vyzdvihoval to, co Andrej Babiš jako politik zatím příliš nepředvádí – vyrovnaný rozpočet. Víc než o střízlivé hodnocení zdlouhavých jednání o vládě i jejího programu šlo o výčet Zemanových vizionářských přání a rad protřelého politického matadora.

Celkově Zeman více než obvykle mluvil o šetření, střídmosti a zodpovědnosti v plánování rozpočtu. Paradoxně právě za jeho vlády schodek rozpočtu v roce 2001 poprvé od revoluce překonal 50 miliard a za celé funkční období kabinetu se nepřehoupl přes nulu, přičemž je ale třeba dodat, že v tehdejším rozpočtu nebyly započteny příjmy z privatizace. Schodkové byly ale i všechny rozpočty Sobotkovy vlády, které jako ministr financí připravoval Babiš.

Ani letos se nezdá, že by Zemanovu přání Babiš vyhověl. V prvním pololetí tohoto roku hospodařil stát se schodkem 4 miliardy, o 10 miliard v mínusu oproti stejné době v loňském roce. Kromě toho má v programu štědré plány typu levných jízdenek a navyšování důchodů. Přesto prezident vládu jednoznačně podpořil, prý proto, že by to měl udělat každý prezident u každé vlády, kterou jmenuje. Těžko říct, zda by totéž Zeman udělal třeba u pravicové vlády, pokud by někdy takovou musel jmenovat.

Karel Steigerwald: Babiši, omluvte se. Kritické hlasy nejsou kecy!
Karel Steigerwald 10. července 2018 • 11:02

Karel Steigerwald: Babiši, omluvte se. Kritické hlasy nejsou kecy!

Nezapomenul připomenout ani vysněný projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe a vyslovil přání, aby se dožil začátku jeho stavby. I to je typické pro Zemanovy projevy – hodně prognostiky, hodně přání v oblasti průmyslu a ekonomiky, málo slov o celkovém směřování země. V podobném duchu se nakonec nesl i projev premiéra.

Lidovecký exministr Jurečka vyčetl Zemanovi opomenutí stoletého výročí vzniku Československa, podobně tweetoval i předseda STANu Gazdík. Nemělo by to ale nikoho překvapit – projev o Masarykových, nebo dokonce Havlových hodnotách by byl projevem pro politiky a voliče ODS, TOP 09, lidovců a Starostů. Tento proud je aktuálně v politice jasně menšinový, Zeman oslovil jinou část sněmovny i společnosti – tu, jejíž vláda právě nastupuje.

Babiš a Zeman: Stačí dva lidé, aby z ústavy udělali toaletní papír
STANISLAV BALÍK 9. července 2018 • 15:44

Babiš a Zeman: Stačí dva lidé, aby z ústavy udělali toaletní papír

Co vlastně chceme od politiků aneb Smí prezident o dovolené nosit seprané tričko?
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,250
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější