Zeman radil Babišovi šetřit. Přesně to ale nedělá a asi ani dělat nebude | Reflex.cz
nahoru

Zeman radil Babišovi šetřit. Přesně to ale nedělá a asi ani dělat nebude

Oliver Adámek11. července 2018 • 16:30
Prezident Miloš Zeman (vpravo) hovoří s premiérem Andrejem Babišem 11. července v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny svolané k vyslovení důvěry Babišově menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD.
Prezident Miloš Zeman (vpravo) hovoří s premiérem Andrejem Babišem 11. července v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny svolané k vyslovení důvěry Babišově menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD.
• foto: 
čtk

Dnešní schůzi poslanců k hlasování o důvěře druhé Babišově vládě odstartoval projev prezidenta Zemana. Ten přišel vládu podpořit, v projevu přitom vyzdvihoval to, co Andrej Babiš jako politik zatím příliš nepředvádí – vyrovnaný rozpočet. Víc než o střízlivé hodnocení zdlouhavých jednání o vládě i jejího programu šlo o výčet Zemanových vizionářských přání a rad protřelého politického matadora.

Celkově Zeman více než obvykle mluvil o šetření, střídmosti a zodpovědnosti v plánování rozpočtu. Paradoxně právě za jeho vlády schodek rozpočtu v roce 2001 poprvé od revoluce překonal 50 miliard a za celé funkční období kabinetu se nepřehoupl přes nulu, přičemž je ale třeba dodat, že v tehdejším rozpočtu nebyly započteny příjmy z privatizace. Schodkové byly ale i všechny rozpočty Sobotkovy vlády, které jako ministr financí připravoval Babiš.

Ani letos se nezdá, že by Zemanovu přání Babiš vyhověl. V prvním pololetí tohoto roku hospodařil stát se schodkem 4 miliardy, o 10 miliard v mínusu oproti stejné době v loňském roce. Kromě toho má v programu štědré plány typu levných jízdenek a navyšování důchodů. Přesto prezident vládu jednoznačně podpořil, prý proto, že by to měl udělat každý prezident u každé vlády, kterou jmenuje. Těžko říct, zda by totéž Zeman udělal třeba u pravicové vlády, pokud by někdy takovou musel jmenovat.

Karel Steigerwald: Babiši, omluvte se. Kritické hlasy nejsou kecy!
Karel Steigerwald 10. července 2018 • 11:02

Karel Steigerwald: Babiši, omluvte se. Kritické hlasy nejsou kecy!

Nezapomenul připomenout ani vysněný projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe a vyslovil přání, aby se dožil začátku jeho stavby. I to je typické pro Zemanovy projevy – hodně prognostiky, hodně přání v oblasti průmyslu a ekonomiky, málo slov o celkovém směřování země. V podobném duchu se nakonec nesl i projev premiéra.

Lidovecký exministr Jurečka vyčetl Zemanovi opomenutí stoletého výročí vzniku Československa, podobně tweetoval i předseda STANu Gazdík. Nemělo by to ale nikoho překvapit – projev o Masarykových, nebo dokonce Havlových hodnotách by byl projevem pro politiky a voliče ODS, TOP 09, lidovců a Starostů. Tento proud je aktuálně v politice jasně menšinový, Zeman oslovil jinou část sněmovny i společnosti – tu, jejíž vláda právě nastupuje.

Babiš a Zeman: Stačí dva lidé, aby z ústavy udělali toaletní papír
STANISLAV BALÍK 9. července 2018 • 15:44

Babiš a Zeman: Stačí dva lidé, aby z ústavy udělali toaletní papír

Co vlastně chceme od politiků aneb Smí prezident o dovolené nosit seprané tričko?
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější