Ryze dámský fejeton: Na fotbal do Londýna | Reflex.cz
nahoru

Ryze dámský fejeton: Na fotbal do Londýna

Kateřina Kadlecová19. června 2018 • 13:27
Ryze dámský fejeton: Na fotbal do Londýna
foto: ČTK/PA/Nigel French

Když jsem se šéfa kulturní rubriky Milana Tesaře včera ráno ptala, jaké texty bych měla přivézt z aktuální služebky z Londýna kromě rozhovorů s tvůrci seriálu Westworld, nedoporučil mi k recenzování výstavu v Tate Modern ani koncert v Barbican Centre, ba ani skvělou hru Julius Caesar v Bridge Theatre. Řekl mi, že od osmi hodin středoevropského času (tedy od londýnských sedmi) hraje Anglie s Tuniskem, že určitě půjde o lepší hru než ten Shakespeare a že mám zaujmout strategické místo před obří obrazovkou nebo před pípou v pubu a podívat se na skutečnou britskou kulturu, vychutnat si tu fantastickou atmosféru a trochu se nad pivem nebo aspoň ciderem pochlapit. A protože měl Milan ten den svátek a taky že je můj šéf, rozhodla jsem se zařídit podle jeho gusta.

Vidět tým Garetha Southgatea v akci hned při prvním zápasu ve skupině, s relativně slabým Tuniskem, bude chtít v metropoli kolébky fotbalu samozřejmě každý. Tady jsem si přečetla, že bych mohla mít slušnou šanci na Flat Iron Square kousek od nábřeží: vejde se sem fůra lidí, je to zadara a čekají tu hned dvě obří obrazovky. Ano, zřejmě se nedostanu ke stolu, protože kdo dřív přijde, ten dřív mele, a já hodlám od půl páté tři kilometry odsud mlít se známou ze studií, ale jinak by to mohlo klapnout.

Jaromír Bosák: MS v Rusku budou propagandistické žně, Putin svým fotbalistům neúspěch …

Londýn, město pro lidi?

Moje známá pracuje v Londýně druhým rokem jako konzultantka. Na travnaté terase Southbank Centre si dáme Pimmʼs, asi nejpopulárnější londýnský letní long drink; namíchá nám ho slovenský barman Martin, kterého fotbal vůbec nezajímá, zato je nadšený, že potkal krajanky, což se mu tu musí stávat v jednom kuse.

Sedneme si na lavičku s parádním výhledem na Temži a kamarádka mi vypráví to, co člověk tak nějak tuší. Že Londýn není město pro lidi. Že toho za poslední rok moc nenaspala a výraz víkend plíživě zmizel z její aktivní slovní zásoby. Že všichni pracují tak intenzivně a tak dlouho, že není možné se seznámit, natožpak zamilovat. Že se s ní její kluk, lékař, po čtyřech měsících randění rozloučil, protože po něm chtěla, aby spolu poprvé strávili celý den (!), ať se konečně poznají. Že v tomhle městě plném kultury nikdo žádnou kulturu nestíhá, že je to všechno určeno jen turistům. A že my, tzv. holky z Východu, svým naturelem moc nezapadáme do britské firemní kultury, protože jsme příliš upřímné a sebejisté a taky dost dáváme najevo své emoce. (Zde musím sebekriticky přiznat, že já sama vinou výše zmíněných bodů nezapadám do žádné firemní kultury, Británie v tom nehraje roli.)

Dresy všech týmů na fotbalovém MS. Kdo je usedlý a kdo se dokázal odvázat? Podívejte se

Británie - Tunisko 2:1 

Pokud máte pocit, že tenhle text měl být věnovaný fotbalovému zápasu ambiciózních pánů z Premier League a pořád o něm nepadlo ani slovo, i když užvaněné je to dost, musím vám dát za pravdu. Mluvily jsme tak dlouho, že jsem k vchodu do Flat Iron Square přišla deset minut po výkopu.

Čekala na mě strašlivě dlouhá fronta osamělých a nešťastných holek z Východu a stejně nešťastných kluků z Londýna, kteří se museli zbláznit, když si mysleli, že jim někdo z těch stovek lidí uvnitř dvora uvolní místo a z té fronty je vysvobodí...

Vydala jsem se přes Southwark Bridge směrem do bankovní čtvrti, kde jsou fůry pubů, před kterými typicky stávají kravaťáci s pintami a popíjejí venku, takže se vevnitř zaručeně místo najde… Nenašlo se, bankéři dřepěli uvnitř před TV. A vůbec celé centrum Londýna bylo navezené u veřejně přístupných beden, sborové hučení se neslo prázdnými ulicemi a hnalo mě kupředu. Jen tak tak jsem stihla druhý poločas na hotelovém baru, kde se se mnou dívali jen oba recepční, Italka a Španěl. Pili jsme prosecco a až do konce jsme netušili, která bije.

Tak takhle nějak sis ten můj londýnský fotbalový zážitek představoval, Milane?

#musitezazit: Proč jít na festival Metronome? Bude tam oblíbenec Bowieho i chemičtí…

MS ve fotbale 2018 v Rusku: Obhájci z Německa, Brazilci s Neymarem i další hvězdy
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější