Cyril Höschl: Špatný Reflex aneb Proč píšu do tohoto časopisu | Reflex.cz
nahoru

Cyril Höschl: Špatný Reflex aneb Proč píšu do tohoto časopisu

Cyril Höschl19. května 2018 • 10:24
Opice
Opice
• foto: 
Marek Douša

Je možné, aby elitní psychiatr přispíval do časopisu, který se někomu nelíbí?

Vážený pane profesore,

na základě omylního čtvrtletního objednání Reflexu – což už nikdy více neobjednám.

Nemohu ale pochopit, proč Vy právě pravidelně Vaši stránku uvádějí, ve které jste jediným rozumným autorem. Tento časopis Reflex je naprosto nepochopitelná skupina jakýchsi  miliardárem koupených slabomyslných „novinářů“, kteří buď uvádějí nesmysly, užívají spoustu cizích slov kterou čitatelé většinu nechápou a přede vším: tito tak zvaní novináři hrubým, hlavně agresivním a neslušným způsobem útočí neustále proti prezidentu republiky.

Vážený pane profesore, nebylo by rozumnější, publikovat Vaše úvahy v nějakém jiném časopisu?  

V úctě Doc. MUDr. Richard Kluzák CSc

(Dotaz je v původním, doslovném znění, redakčně ani jazykově neupravený)

Vážený pane docente, to je tak říkajíc slovo do pranice. Ponechme stranou slabomyslnost, alkoholismus či osvícenost té či oné názorové strany a zamys­leme se nad tím, kam vede srocování jednotných názorů pod jednu střechu. Jestliže rozdělíme svět na protistrany „kluků, co spolu mluví“, dojde uvnitř fanklubů postupně k myšlenkovému sjednocení, ideologizaci a degeneraci.

Vladimír Pikora: Kdy vyhraje nedemokratická strana demokratické volby?
VLADIMÍR PIKORA 17. května 2018 • 13:54

Vladimír Pikora: Kdy vyhraje nedemokratická strana demokratické volby?

Jednotliví fanoušci stejného klubu pak plácají stejné nesmysly a svět se jim černobíle rozdělí na dobro a zlo: vše, co pochází od nich, je správně, vše, co pochází od těch druhých, je špatně. Mluví-li neslušně novinář, je to špatně, mluví-li stejně neslušně prezident (k…. sem, k…. tam), je to dobře.

Lže-li novinář, je to „hnůj“, lže-li prezident, je to umně maskovaná pravda (Peroutkův článek, novičok). Tímto způsobem se komunikace ve veřejném prostoru zacykluje do tzv. názorových bublin, „pokojů ozvěny“ (angl. echo rooms nebo echo chambers), kde se účastníci vzájemně utvrzují v tom, co si tak jako tak myslí, někdy i v bludech, a „kdo nejde s nimi, jde proti nim“. Uvnitř těchto bublin se vlastně přesvědčují přesvědčení a myšlenkový potenciál, je-li tam jaký, má mimo tyto bubliny poměrně malý dopad.

Buď pejskař, ale zůstaň člověkem. To platí i pro ministry
Petr Kolman 15. května 2018 • 16:22

Buď pejskař, ale zůstaň člověkem. To platí i pro ministry

Vysvětluji to zde proto, že chce-li někdo v takovém světě prosadit rozumný názor, neměl by jej uplatňovat pouze tam, kde jej ostatní sdílejí, ale spíše tam, kde se k němu chtě nechtě dostane i ten nepřesvědčený. Některá tištěná média, Reflex v to počítaje, jsou zatím naštěstí ještě poměrně univerzální v tom smyslu, že je z různých důvodů čtou názorově dosti různí lidé, o čemž svědčí jak protichůdné ohlasy čtenářů, tak například i váš dotaz, jenž naznačuje, že jste se – byť třeba omylem – takto dostal do „klubu“, kam – soudě podle vašich slov – moc nezapadáte. No není to ohromné?

Představte si tu nudu, kdybychom se sešli v časopise, kde byste se vším souhlasil a nic by vám nestálo ani za takovýto dotaz. Takže to je jeden z vícero důvodů, proč se v dohledné době nehodlám přesunout jinam. Mimochodem – lidi v Reflexu jsou vesměs moc prima a stojí za to, věřte mi.

P. S.: Váš dotaz velice vítám ještě z jednoho důvodu. Někdy jsem totiž nespravedlivě podezírán, že si dotazy do Reflexu píšu sám. Vy jste však krásnou ukázkou toho, že to není pravda, protože na vás nemám ani myšlenkově, ani stylisticky. Tohle bych prostě nedal.

Miluji Zemana, svého psa a poslouchám Babiše. Jmenuji se Šlechtová a dělám ministryni
Karel Steigerwald: Prezident vytlačil Peroutku novičokem. Ale podle Babiše nic nepochopil
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější