Povolme kuřárny v restauracích. Kdo má snášet hlučné lidi venku? | Reflex.cz
nahoru

Povolme kuřárny v restauracích. Kdo má snášet hlučné lidi venku?

Petr Kolman, Petr Kolman16. dubna 2018 • 15:00
Zákaz kouření změnil podobu pražských ulic. Kuřáci ovládli chodníky
Zákaz kouření změnil podobu pražských ulic. Kuřáci ovládli chodníky
• foto: 
Zbyněk Pecák

Českomoravští poslanci by se měli nyní začít zabývat návrhem na zmírnění protikuřáckého zákona. Projekt na zmírnění protikuřáckého zákona by provozovatelům umožnil zřizování kuřáren v restauracích, kavárnách, ale i například divadlech, kinech a dalších kulturních zařízeních. Menší hospody nebo bary, pozor, v nichž se nepodává jídlo, by mohly být dle Bendova návrhu také kuřácké.

Ale pěkně po pořádku. Zanedlouho oslavíme první výročí zákazu kouření v českých restauracích, barech, pohostinstvích a kavárnách.

Citovaný zákaz kouření v restauracích stejně jako třeba nekorunovaný král českých kuchařů Zdeněk Pohlreich vítám. Ano, navzdory mnohým reptalům (a rádobybojovníkům za svobodu) ho prostě vidím v zásadě pozitivně.

Posunuje nás de facto směrem „k západní civilizaci“. Jak známo, v drtivé většině západoevropských zemí stejně jako v USA, Austrálii či Kanadě platí již delší čas obdobné zákazy. Šach mat prokremelsky orientované části kuřáckého čtenářstva: obdobný zákaz platí více než tři a půl roku i v Rusku. Kouření je dnes především doménou Číny, Indie a Afriky.

A hlavně citovaný zákaz posiluje ochranu veřejného zdraví.

Jak trefně v médiích zmínil výše zmíněný šéfkuchař Zdeněk Pohlreich již v roce 2015, cituji: „Myslím, že se svobodou podnikání to nemá vůbec nic společného. My si tady, v Čechách, svobodu představujeme, jako že si můžeme dělat, co nás napadne. Kouření škodí zdraví a tohle nařízení je pět, sedm let opožděné. Jsou mi k smíchu výroky politiků typu: ,Chceme kouřit, chceme mít svobodu zničit si zdraví.‘ Kouření je zlozvyk a já jsem šťastný, že se kouřit nebude.“

Tyhle Vánoce už nezažijete. Podobné reklamy jsou dnes ve většině světa zakázány

Podle údajů České koalice proti tabáku (ČKPT) nemoci způsobené kouřením tabákových produktů každý rok před přijetím zmíněného zákona zapříčinily v Česku více než 18 000 úmrtí. Před účinností protikuřáckého zákona v ČR každoročně zmařilo pasívní kouření více než patnáct set lidských životů! Nejde zde tedy jen o nějaký kouřem načichlý svetr, kabát či sako po návštěvě restaurace, jak se snažili věc bagatelizovat netolerantní kuřáci.

Zákaz kouření nese své ovoce. Statistici srovnali počty hospitalizací za červenec až listopad v letech 2016 a 2017, zákaz kouření platí od konce loňského května. Pacientů mladších 60 let skončilo kvůli infarktu v nemocnici o 13,1 procenta méně, celkově bylo asi o 730 hospitalizací méně. U anginy pectoris to bylo přes 16 procent a u ischemické choroby srdeční o téměř 15 procent u mladších 60 let a o asi 11,6 procenta u starších. Celkem ubylo přes 7200 hospitalizací. To věru není malé číslo.

Rázně, avšak s rozumem

Nicméně nejsem právníkem a nekuřákem militantním, ke všemu se má přistupovat s rozumem. Proto mi vadí, že před rokem neprošel doplňující návrh, který chtěl v restauracích a kavárnách umožnit zřizování oddělených kuřáren.

Ty naopak v rozumné míře vítám, kuřáci pak neobtěžují okolí. Co chudáci lidé bydlící nad restauracemi či bary? Proč mají dýchat nezdravý kouř z cigaret? Je dobré si uvědomit, že si své byty poblíž restaurací v drtivé míře kupovali před platností tohoto zákona.

Malá sonda do duše české hospody aneb co je skutečně zabíjí?

Též by existence kuřáren racionálně eliminovala hluk, jejž kuřáci před provozovnami produkují. A to zejména ve večerních hodinách o pátcích a sobotách. Muselo by však jít o skutečně oddělené „kuřárny“ se zákazem vstupu osobám mladším 18 let, kde budou kuřáci zcela neprodyšně uzavřeni!

A do těchto zakouřených prostor by nemusel (respektive nesměl) přirozeně chodit personál obsluhovat. Ochrana zdraví zaměstnanců restaurací (o které jde v novém znění zákona především) by byla zachována. Pakliže by zaměstnavatel nařídil personálu obsluhovat v kuřárně, šlo by o vážný pracovněprávní delikt.

Kuřárny jsou povoleny v řadě zemí světa, nešlo by tedy o české specifikum. Zákaz kouření tudíž v zásadě podporuji, ale s rozmyslem. Uvidíme, jak to nakonec dopadne s výše citovaným Bendovým návrhem na zřízení kuřáren.

À propos, nešlo by v případě neúspěchu zmíněného návrhu zákonem povolit kuřárny alespoň například po 20. či 22. hodině?

Autor je publicista a nekuřák

Chlastat v Praze po desáté večer? Máte smůlu!
Jiří X. Doležal 28. července 2017 • 14:13

Chlastat v Praze po desáté večer? Máte smůlu!

Mají kuřáci platit vyšší zdravotní pojištění? Vždyť už ho platí, pane Pirku!Klíčová slova: kouření, restaurace, komentáře


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější