V ČR se dá objednat trestní stíhání a Babiš to asi musí vědět, říká bývalý policejní ředitel | Reflex.cz
nahoru

V ČR se dá objednat trestní stíhání a Babiš to asi musí vědět, říká bývalý policejní ředitel

Jiří Sezemský27. ledna 2018 • 14:40
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.
• foto: 
Dan Materna / Mafra / Profimedia

Bývalý ředitel Útvaru zvláštních činností (ÚZČ) Tomáš Almer, pod kterého spadaly policejní odposlechy, poskytl rozporuplný rozhovor serveru Echo24. Podpořil v něm vyjádření Andreje Babiše, že je u nás možné objednat trestní stíhání. Almer si ale zároveň protiřečí.

Almer tvrdí, že premiér asi ví, o čem mluví, protože sám prý byl součástí klientelistické sítě v éře Stanislava Grosse. „Já si myslím, že v České republice se dá objednat naprosto cokoliv, i trestní stíhání,“ prohlásil. Důkazy nepředložil.

Za pozornost však současně stojí jiná věc. Almer sám patřil mezi nejhlasitější kritiky policejní reorganizace a veřejně se postavil za bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu.

Babiš a Faltýnek byli vydáni k trestnímu stíhání. Premiér ale zaskočil sněmovnu…

Mizerné výsledky

V rozhovoru podpořil aktéry „velké protikorupční revoluce“, ať už „poctivé policisty“ či žalobce z řad olomouckého či pražského vrchního zastupitelství. Tam prý vidí „poměrně dost velkou naději pro boj s různými zlořády“. Navzdory mizerným výsledkům jimi inspirovaných trestních řízení.

Přitom si protiřečí. Jako příklad podivného trestního stíhání uvedl soud s bývalou radou pražského magistrátu v čele s exprimátorem Svobodou kvůli prodloužení servisní smlouvy ke kartě Opencard. Není jasné, proč tehdy tuto spornou kriminalizaci politického rozhodování převzala místně nepříslušná jihočeská expozitura Šlachtova útvaru, jejíž vyšetřovatel Oldřich Hluško později skončil v řadách hnutí ANO.

Babiš a Čapí hnízdo: Zpráva OLAF jednoznačně mluví o dvou trestných činech, česká…

V zájmu ANO

Pod křídly Andreje Babiše v rezortu ministerstva financí skončili i Robert Šlachta s jeho blízkým spolupracovníkem Jiřím Komárkem, který zpochybňoval vyšetřovatele Čapího hnízda. Ištvanovi vrchní žalobci se zase angažovali v několika dosud nedotažených či zmanipulovaných (policejní prezident) kauzách, které napomohly zájmům hnutí ANO.

Do deníků vlastněných Babišovým Agrofertem současně unikaly tuny kompromitujících informací z řady živých kauz šetřených ÚOOZ a dozorovaných oběma vrchními státními zastupitelstvími. Tuto praxi potvrdil případ novináře Marka Přibila z Mladé fronty DNES, který Babišovi osobně předkládal protokoly z kauzy Bereta namířené proti ČSSD, dodané zdroji z ÚOOZ, když společně plánovali jejich medializaci.

Pokud Almer tvrdí, že Babiš byl už v minulosti součástí klientelistické sítě s přesahem do bezpečnostních složek, jak si dnes vysvětlit působení jeho médií a chování části těch policistů a vrchních žalobců, které vychvaluje?

Co je OLAF? Proč vyšetřoval Babišovo Čapí hnízdo? A může jeho zprávu Česko hodit do koše?
Zeman zase otočil: Když nebude zvolen, Babiše jmenuje premiérem, i když nebude mít 101 …

Jiří SezemskýVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější