nahoru

55 tisíc lidí žádá změnu tvrdého protikuřáckého zákona. Stát přece není biřic, politici nejsou vrchnost

Jana Bendová18. října 2017 • 16:30
Zákaz kouření změnil podobu pražských ulic. Kuřáci ovládli chodníky.
Zákaz kouření změnil podobu pražských ulic. Kuřáci ovládli chodníky.
• foto: 
Zbyněk Pecák

Hloučky kuřáků před hospodami, cigaretový dým a hluk pod okny bytů, štamgasti, kteří se dívají na fotbal přes sklo, zmařené investice podnikatelů – to jsou přímé důsledky tvrdého zákazu kouření v restauracích. Stěžuje si na ně petice 55 tisíc lidí, kterou projednávali ve veřejném slyšení senátoři. Zákon je opravdu třeba změnit.

Starostliví zákonodárci se ve jménu ochrany zdraví rozmáchli vskutku doširoka a kouření jednoduše zakázali v celém restauračním světě. I tam, kde se nepodává jídlo. Každou hospodu, bar, kavárnu, restauraci šmahem vyhlásili za bezkuřácký veřejný prostor.

Svatá válka za zdravý životní styl si přece žádá přísnost, lidi si časem zvyknou, stejně jako si zvykli na jiné příkazy osvícené vrchnosti. Prý jsme tím zákazem vstoupili do civilizovaného světa a basta. K civilizovanosti se ovšem těžko dopracovat zákazem cigaretového nešvaru/libůstky.

Václav Klaus ml.: Kdy začnou omezovat sex?
Marek Stoniš 29. září 2017 • 13:57

Václav Klaus ml.: Kdy začnou omezovat sex?

Zastánci tehdy i teď argumentují ochranou zdraví nekuřáků. To je jistě pádný důvod. Ani kuřáci obvykle netouží v restauraci vdechovat s vůní pečené kýty i cigaretový kouř. Ale komu by – krom samotných kuřáků - mohly ničit zdraví oddělené prostory či kuřárny, pokud se pro ně majitelé restaurací, barů či kaváren rozhodnou? Nemají právo ve svém vlastním soukromém podniku ani na takové kompromisní řešení? Mají, přesněji ve svobodné zemi by mít měli. Soukromý podnik není veřejným prostorem, je „jen“ prostorem veřejně přístupným. Snad to tak i zůstane.

Chlastat v Praze po desáté večer? Máte smůlu!
Jiří X. Doležal 28. července 2017 • 14:13

Chlastat v Praze po desáté večer? Máte smůlu!

Náměstek ministra zdravotnictví při diskusi v Senátu uvedl, že si dovede představit změny zákona, ale ne dřív než po roce jeho působení. Budou pak počítat počet osiřelých hospodských židlí? Zadávat nekonečné průzkumy veřejného mínění? Celorepublikově nebo místně měřit tržby „před“ a „po“?

Svobodnou volbu majitelů provozoven a zákazníků tím stejně nepřekonají: hospodští, barmani, restauratéři mají přímo z terénu přesnější informace, zda jejich zákazníci chtějí dýmuprosté anebo třeba smíšené provozovny. Obě strany jsou přece dospělými občany a jejich stát není biřic.

25 reklam, které by už dnes byly zakázané kvůli sexismu, rasismu či propagaci kouření
Kouření bylo jen začátek, zdravofašisté už chtějí zakázat bůček!
Jiří X. Doležal 2. června 2017 • 12:15

Kouření bylo jen začátek, zdravofašisté už chtějí zakázat bůček!Klíčová slova: Senát, petice, kouření, zákaz, zákonDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,740
22,260
29,260
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější