Samostatné Katalánsko? Proč ne, v Evropě vznikly za posledních 30 let na dvě desítky nových států | Reflex.cz
nahoru

Samostatné Katalánsko? Proč ne, v Evropě vznikly za posledních 30 let na dvě desítky nových států

Viliam Buchert6. října 2017 • 07:00
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Reuters

Vypadá to na neřešitelnou situaci: Španělská vláda v Madridu podle ústavy oprávněně argumentuje tím, že vyhlášení samostatného Katalánska je ilegální. Autonomní vláda v Barceloně ale oprávněně tvrdí, že situace od vzniku ústavy se ve společnosti změnila a že podle práva na sebeurčení Katalánci chtějí nezávislost. Dohoda se zdá být nemožná, a proto vidíme scény, kdy španělská policie mlátí neozbrojené katalánské voliče a vyšetřuje či zatýká místní představitele. Tato cesta ale povede pouze k dalšímu násilí a chaosu. Přitom Evropa za poslední desetiletí zažila vznik téměř dvaceti nových států.

Zásadní otázkou dnes už proto ani není to, zda Katalánsko vyhlásí nezávislost, protože podle všeho se tak stane. Uvidíme, zda za několik dnů či později. Otázkou je, jak bude možný rozpad Španělska probíhat.

Máme tady nehezké scénáře, jaké jsme viděli v Jugoslávii, kde zemřely v 90. letech při několika brutálních válkách statisíce lidí. Země se přesto rozdělila. Napětí sice na některých místech přetrvává, ale k dalším konfliktům se už podle všeho neschyluje.

Pak jsou zde příklady poklidného spojení či sametového rozpadu, jakými byl vznik sjednoceného Německa na podzim 1990, nebo rozvod Čechů a Slováků poslední den roku 1992. To bylo zřejmě jedno z vůbec nejklidnějších a nejpříkladnějších rozdělení státu v historii. Něco takového ve Španělsku neočekávejme.

Ekonom Vladimír Pikora: Evropská unie má stavět na svobodě a nebýt další žalář národů

Podle všeho ale neuvidíme ani model Jugoslávie. Ta se rozpadla hodně divoce a krvavě. Na jejím hrobě ale vyrostly samostatné Srbsko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Černá Hora a v roce 2008 pak i Kosovo. Posledně jmenovaný stát některé země pořád neuznávají, například právě Španělsko, která se už dlouhodobě obává rozdělení. Španělsko je přes současnou zásadní ústavní krizi ale demokratickou zemí a nedá se očekávat „jugoslávský scénář“. I když v těchto věcech bývají prognózy hodně ošidné.

Po rozpadu Sovětského svazu pak vzniklo samostatné Rusko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Bělorusko, Ukrajina a Moldavsko. A je otázkou, zda máme k starému kontinentu počítat i státy na pomezí Evropy a Asie, jako jsou Gruzie, Arménie a Ázerbájdžán. V těchto zemích jsme při vzniku nezávislosti viděli mnoho krvavých scén, ale nakonec z toho nevznikla válka s Moskvou. To přišlo až později.

Španělská ostuda: Brutální bití voličů v Katalánsku dalo separatistům do ruky zbraň…

Evropa má tedy velké zkušenosti se vznikem nových států z posledních desetiletí. Dokonce má v tomto směru daleko více zkušeností, než ostatní části světa. Neměla by být proto tolik překvapena kauzou Katalánsko.

Bylo jen otázkou času, kdy k podobnému vývoji ve Španělsku dojde. Proč se všichni tváří, že je to nějaká novinka, je vlastně záhadou.

Nezávislé Katalánsko vznikne. Zda pak bude uznáno či nikoli, nehraje zatím podstatnou roli. Evropa naopak musí být na proces dalšího štěpení lépe připravena. Podobný vývoj můžeme v budoucnosti očekávat ve Skotsku, Baskicku i jinde. Nejdůležitější je, aby to probíhalo za důstojných podmínek a mírovou cestou. To, co zatím předvedla španělská vláda, je ale výsměchem demokracie.

Krvavé Katalánsko: Referendum narazilo na odpor, úřady hlásí stovky raněných
Carles Puigdemont: Nezávislost na Španělsku vyhlásíme v následujících dnech
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,740
23,100
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější