Trest za rasismus: Trefa do černého, přesněji bílého | Reflex.cz
nahoru

Trest za rasismus: Trefa do černého, přesněji bílého

Jiří X. Doležal26. srpna 2017 • 11:00
Radek Banga alias Gipsy se pustil do kapely Ortel. Schytal za to kritiku.
Radek Banga alias Gipsy se pustil do kapely Ortel. Schytal za to kritiku.
• foto: 
Foto Blesk - Alexandr Malachovský

Soud rozhodoval v případě facebookových projevů rasismu a potvrdil, že justice je zatím poměrně spolehlivou pojistkou demokracie. Rozsudek je přesně takový, jaký by si normální člověk za podobné výstřelky, které soud trestal, představoval. 

S nástupem sociálních sítí nám nastoupil na scénu nový fenomén: rasismus facebookových internetových diskusí. Je nechutný, nepřijatelný a trestuhodný. Ale jak, sakra, adekvátně trestat nový a verbální zločin? Nepodkopeme si tím svobodu slova? Okresní soud v Kladně ukázal, že se s ním umí česká justice spravedlivě a adekvátně vypořádat.

Student David Šmíd se zapojil do loňské velké a emoční diskuse o gestu Radka Bangy. Ten při předávání hudebních cen demonstrativně odešel, když měl přebírat cenu zpěvák Hnídek (starší termín pro všiváka), schovaný za výhrůžným pseudonymem Ortel. O gestu se strhla celonárodní diskuse a onen nešťastný student do diskuse napsal: „Ano, tak se tleská nacismu, teď už zbývá ho rozšířit, co nejvíc to půjde, protože takoví kokoti černí, Židi a tak dál musí opustit naši vlast, bílou vlast, Evropu a táhnout někam do prdele, nebo ještě lépe poslat je do plynu jako dřív.“

Ortel není trubadúr, ale trubka. Pan Hnídek vstupuje do politiky
Jiří X. Doležal 9. dubna 2017 • 09:34

Ortel není trubadúr, ale trubka. Pan Hnídek vstupuje do politiky

Výrok je doslova opřeshubu a přes svůj hluboký respekt ke svobodě slova si myslím, že takovéhle projevy jsou trestuhodné. Když se budeme vzájemně posílat do plynu — zatím verbálně —, tak to dříve nebo později nějakou etnickou válkou skutečně skončí. Proto by všichni posílači do plynu měli jít před soud. Ať už posílají do plynu Židy, muslimy, Romy, nebo cyklisty — ke genocidě se prostě vyzývat nesmí a je dobře, že je to zakázané.

Na druhé straně mince se nám ovšem pošklebuje svoboda slova. Jedna ze základních vymožeností demokracie, jeden ze způsobů, jimž se v demokratické společnosti zajišťuje zpětná vazba. A je rozhodně špatně, když ve společnosti začnou prosazovat nějaké hodnoty tou metodou, že všechny, kteří říkají něco jiného, zavřou do vězení. To samo o sobě totiž demokracii ohrožuje zcela zásadně. Takže kde hledat rozumný kompromis?

Žádnej Ortel, na Slavících byly druhé Hnidy!
Jiří X. Doležal 27. listopadu 2016 • 13:31

Žádnej Ortel, na Slavících byly druhé Hnidy!

Kladenský soud přihlédl k tomu, že je student dvacetileté tele, které se za svoje výroky omluvilo a jež nacamralo na Facebook kydy, kterých dnes lituje. K činu se nejen přiznal, ale také se od činu distancoval. A soud vyřkl (sic!) ortel, jemuž je třeba zatleskat. Mládenec nevyvázne bez trestu, ale rozhodně nepůjde sedět. On si svůj prohřešek odmaká.

Soud mu totiž za ty rasistické projevy uložil trest sta hodin veřejně prospěšných prací. Takže — mládenec si bude do smrti pamatovat, že nemá nabádat k plynování občanů, ale zároveň jej nebude celoživotně stigmatizovat a traumatizovat pobyt v kriminále, který by pro něj byl zcela jistě mimořádně těžký — už vzhledem k jeho věku. Spravedlnosti bylo učiněno zadost, a nedošlo k žádným kolaterálním ztrátám. Takže soudu děkuji a apeluji na potrestaného, aby si svůj trest odpracoval při údržbě židovského hřbitova.

Zemanův konec a Ortelův vzestup
Bohumil Pečinka 16. prosince 2016 • 15:09

Zemanův konec a Ortelův vzestup

And the Oscar Goes to: Joachim, Throw Him Into the Machine!
Milan Tesař 26. února 2016 • 17:07

And the Oscar Goes to: Joachim, Throw Him Into the Machine!Klíčová slova: rasismus, soud, Banga


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější