Hodný český zemědělec a zlý zahraniční supermarket | Reflex.cz
nahoru

Hodný český zemědělec a zlý zahraniční supermarket

Petr Kolman19. července 2017 • 07:00
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Roky slýcháme nejen od našich předních politiků, ale i přímo od zemědělců, respektive od jejich předáků v kravatách, že prý zahraniční nadnárodní obchodní řetězce – tedy ty různé Lidly, Tesca, Kauflandy, Alberty a další, utiskují nebohé tuzemské výrobce a pěstitele potravin tím, že na jejich produkty nasazují vyšší, či dokonce likvidační marže!

Čímž se divákům a čtenářům podsouvá dlouhé roky perfidní myšlenka, brnkající krapet i na národní strunu. Tedy že potraviny od našich chudáků zemědělců ti zlí supermarketoví cizáčtí obchodníci oproti zahraniční konkurenci de facto více zdražují, a činí je tak hůře prodejné. Anebo dokonce zcela naprosto neprodejné!

Jasná diskriminace, pomyslí si čtenář, spotřebitel a za pár týdnů zase opět jeho veličenstvo volič.

Nicméně tato oblíbená hypotéza dostala nedávno značnou logickou puklinu. A to přímo z ministerské úrovně. Z doposud neveřejných výsledků zkoumání, analytických obhlídek a průzkumů ministerstva financí (pozor, ne zemědělství), nedávno vyplynulo, že je tomu, a teď se držme, takřka zrovna naopak. Nadnárodní řetězce nakupují české potraviny od našich výrobců zpravidla (samozřejmě i zde se najdou výjimky) za vyšší ceny, než za kolik kupují srovnatelné výrobky ze zahraničí!

Banány dražší odpoledne než ráno? Cenotvorba podle výše poptávky se může brzy stát …

Dle ministerského průzkumu byla marže u tuzemských produktů v šesti z osmi šetřených druhů potravin nižší, opravdu nižší.

Takže když se nad tím zamyslíme komplexněji, tak to, dámy a pánové (moravský publicista by možná řekl i „děcka“), v praxi znamená, že zahraniční řetězce naopak částečně tuzemské potraviny velmi často zvýhodňují. Neskutečné? Ale je tomu paradoxně skutečně tak!

A pak se v tom vyznejte, paní Müllerová, řekl by dnes pravděpodobně spotřebitel Josef Švejk.

Zkrátka a dobře – pohádka o českých hodných zemědělcích a zlých supermarketech neplatí, ač se tak ráda z úst politiků poslouchá. Nic není černobílé, vážení čtenáři. Dokonce ani cena za váš nákup v supermarketu.

A teď již vzhůru do obchodů, ať se kola ekonomiky nepřestanou točit ani o prázdninách!

Autor je právník a VŠ pedagog.

Tomáš Čupr: Dnešní děti už nebudou chodit do supermarketů a honit slevy
VERONIKA BEDNÁŘOVÁ 16. února 2017 • 15:07

Tomáš Čupr: Dnešní děti už nebudou chodit do supermarketů a honit slevy

Hrnečku dost! Dvojí standard potravin netolerujme
Petr Kolman 4. března 2017 • 18:49

Hrnečku dost! Dvojí standard potravin netolerujme
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,020
29,200
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější