nahoru

Obrovská nespravedlnost: Jak je možné, že komunističtí věznitelé mají dneska vyšší důchody než jejich oběti?

Petr Kolman 11. července 2017 • 07:00
Milouš Jakeš v letech 1987–1989 působil jako generální tajemník ÚV KSČ - ilustrační snímek.
Milouš Jakeš v letech 1987–1989 působil jako generální tajemník ÚV KSČ - ilustrační snímek.
• foto: 
Wikimedia.org

Před pár dny jsme se s kamarády (většinou právníky, ale i pár slušných lidí tam s námi bylo) bavili o tom, co pokládáme za nejhorší morální (ne právní) deficit současné české společnosti. Mě osobně dlouhodobě trápí (jadrnější čtenáři ale i čtenářky by doplnili asi jiné sloveso, ale to si jako právník navíc na tomto prestižním webu nemohu dovolit) nevypořádání s komunistickou a estébáckou minulostí.

In media res: Nechápu jak je možné, že oběti komunistického režimu mají dnes nižší důchody než „estébáci“, kteří je kdysi mučili či jinak šikanovali. To mi přijde krajně neetické! Není to pro českou společnost symbolické – oběť má nárok na nižší důchod než ti, kteří ji věznili či k jejímu uvěznění dávali příkazy?

Jakeš se zotavil z dopravní nehody. V 94 letech už je zase fit:

Jakeš po nehoděVIDEO Daniel Vitouš

Mám za to, že pokud by se mělo něco ve společnosti změnit, tak je mj. na místě odstranit tento pro morálku společnosti zkázonosný nešvar! A čím dříve, tím lépe.

Blíží se volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, byl bych více než potěšen, kdyby si některá ze stran dala tuto nápravu do svého programu. A samozřejmě, kdyby ji následně i reálně provedla. Určitě by to napomohlo k lepšímu (nejen) etickému klimatu v naší, česko-moravské společnosti.

Carthago delenda est — Zastávám silný názor, že oběti komunistického totalitního systému by měly mít vyšší důchody než ti, kdo je pronásledovali, či dokonce mučili.

Je nesmírná ostuda, že se tak 27 let po revoluci ještě nestalo! Komu připadá citovaných 27 let na nápravu této skandální nespravedlnosti málo, měl by si mj. uvědomit, že opěvovaná první Československá republika trvala „pouze“ 20 let.

Co si o tom myslíte vy, drazí čtenáři a milé čtenářky?Klíčová slova: komunismus, disidenti, StB, důchodDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější